W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Kultura i nauka

Uczniowie z Radomyśla Wielkiego drugi raz na zagranicznych praktykach!

16 uczniów Zespołu Szkół w Radomyślu Wielkim wyjechało już po raz drugi na zagraniczne praktyki zawodowe do Austrii i do Hamburga finansowane z funduszy europejskich.

Wyjazd na praktyki jest możliwy dzięki inicjatywie, którą radomyska szkoła podjęła w ramach projektu pt. „Z programem Erasmus + po sukces – praktyki zawodowe w Austrii i w Niemczech kluczem do rozwoju osobistego” realizowanego ze środków POWER na zasadach programu Erasmus+ sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe

Młodzież kształcąca się w zawodach technik handlowiec i technik informatyk już drugi rok z rzędu ma możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego pracując w austriackich i niemieckich przedsiębiorstwach usługowo–handlowych, gastronomicznych i informatycznych znajdujących się w austriackiej Karyntii oraz Hamburgu pod kierunkiem wykwalifikowanych fachowców z branży informatycznej i handlowej.

Wyjazd na zagraniczny staż jest dla uczniów Zespołu Szkół wielką szansą na podniesienie poziomu kompetencji językowych, a także umiejętności zawodowych w kontekście ich przydatności na rynku pracy. Po zakończeniu projektu uczestnicy otrzymają od partnerów dokument Europass oraz ocenę za osiągnięte efekty uczenia się zgodnie z systemem ECVET, które są uznawane w całej Unii Europejskiej.

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny i jest formą nagrody dla najzdolniejszych uczniów. Wszystkie koszty projektu tzn. koszty zakwaterowania, wyżywienia, podróży, a nawet kieszonkowe finansowane są w 100% przez Unię Europejską, a ogólny koszt projektu to 41 tysięcy euro.

Uczennice odbywające praktyki w Austrii zajmują szeroko rozumianą obsługą klienta począwszy od sporządzania zamówień, przygotowywania towarów do sprzedaży, a kończąc na realizacji i obsłudze usług terminalowych. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik informatyk realizują swój zagraniczny staż firmach, serwisach oraz sklepach komputerowych, głównie w Hamburgu.

Przed wyjazdem młodzież brała udział w zajęciach przygotowujących do zagranicznego stażu, a które organizowane były w Zespole szkół w Radomyślu Wielkim tzn. w kursie językowym, szkoleniu bhp, a także w zajęciach kulturowych mających na celu przybliżenie młodzieży kultury i tradycji austriackiej Karyntii i Hamburga.

Tekst: Jolanta Erazmus – nauczyciel języka niemieckiego w Zespole Szkół w Radomyślu Wielkim i koordynator projektu

 

Zobacz też...