W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
fratelli
EsteticDent Dentysta Mielec
Image default
Galerie Historia Informacje Kultura i nauka

Uczniowie z Zespołu Szkół Budowlanych zwiedzali krakowski Kazimierz [FOTO]

8 października 2021 roku klasa III TC o innowacji pedagogicznej projektowanie architektoniczne  zwiedzała Kraków. Miejscem docelowym było poznanie zabytków dzielnicy żydowskiej – Kazimierza.

Ta część Krakowa jak przed wiekami, jest miejscem spotkań różnych kultur i narodowości. Krakowianie postanowili ocalić tę część dziejów swojego miasta, a także narodowego i europejskiego dziedzictwa. Cała ta przepiękna dzielnica została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i ma status pomnika historii.

To niezwykle klimatyczne miejsce młodzież zwiedzała z przewodnikiem. W czasie spaceru uczniowie poznali ponad osiemsetletnią historię kultury żydowskiej, fascynujące zabytki, urokliwe uliczki i klimatyczne miejsca. Na trasie zwiedzania nie mogło zabraknąć bazyliki na Skałce, gdzie w jej podziemiach znajduje się Krypta Zasłużonych. W niej spoczęły znamienite postacie kultury i nauki, między innymi Stanisław Wyspiański i Czesław Miłosz.

Uczniowie zobaczyli także synagogi, ulice Szeroką, na której co roku odbywa się największy w Europie Festiwal Kultury Żydowskiej,  dom Heleny Rubinstein, założycielki działającego do dziś imperium kosmetyków, a także  cmentarz Remuh i ławeczkę Jana Karskiego.

Wycieczka po żydowskim Kazimierzu była nie tylko lekcją architektury ale również ważną lekcją historii II wojny światowej, o której opowiada film Stevena Spielberga „Lista Schindlera”.

 Pomysłodawczynią pasjonującej wycieczki była wychowawczyni klasy Bogumiła Starzyk, która razem z nauczycielką Iwoną Koperą sprawowała opiekę nad uczniami. 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Rośnie drzewo na cześć rodziny Ulmów

Wiadomości Mielec

Przez Tuszymę jechał 105 km/h

Wiadomości Mielec

Izby Pamięci i Tradycji w Radomyślu Wielkim

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa