W dniach 8–14 maja odbyła się pierwsza wizyta zagraniczna w ramach akredytacji Erasmus+: mobilność uczniów i kadry w edukacji szkolnej, projektu realizowanego w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu w terminie od 2022-06-01 do 2023-08-31.
Hiszpania przywitała mieleckich uczniów słońcem , widokiem na Alhambrę z dziedzińca szkoły Ave Casa Madre oraz zapachem kwitnących i owocujących drzewek pomarańczowych. Głównym celem wizyty były zajęcia w szkole odbyte wspólnie z hiszpańskimi rówieśnikami z zakresu informatyki, ekologii oraz doskonalenie kompetencji językowych. Ave Casa Madre jest szkołą wdrażającą wiele projektów ekologicznych oraz promującą edukację z zakresu ochrony środowiska. Wraz z hiszpańskimi rówieśnikami uczniowie ZST wypracowali postulaty na temat działań w dziedzinie klimatu, które umieszczone zostaną na portalu Komisji Europejskiej w zakładce : ,, Wyraź swoją opinię”. Wnioski opracowane podczas zajęć w Hiszpanii i umieszczone na wspomnianym wcześniej portalu zostaną wzięte pod uwagę przy opracowywaniu celów klimatycznych na 2040 r. przez Unię Europejską.
Podczas pięciodniowego pobytu w Grenadzie uczniowie zanurzyli się w kulturze Hiszpanii . Spacerując gwarnymi ulicami wielokulturowej Grenady zwiedzili arabską dzielnicę Albaicin oraz sąsiadujące z nią Sacromonte, znane z mieszkań wykutych w skałach oraz z kultury i tańca flamenco. Warsztaty tego tańca stały się udziałem uczniów, którzy z nadzwyczajną sprawnością przyswoili sobie podstawowe kroki i figury flamenco. W ramach zajęć kulturowych mieleccy uczniowie zwiedzili również Alhambrę, przez wielu uważaną za najpiękniejszy zabytek w Hiszpanii, składająca się z ogromnego muzułmańskiego zespołu pałacowego otoczonego bajkowymi ogrodami.
Nie zabrakło również czasu na kąpiel w ciepłym morzu i pobyt na urokliwej plaży w Nerja kolo Malagi oraz zwiedzanie znajdujących się tam przepastnych jaskiń. Zwiedzając okolicę Grenady młodzież podziwiała podzwrotnikową roślinność Andaluzji wraz z pięknymi widokami na góry Sierra Nevada.
Udział w projekcie był dla wszystkich wspaniałą okazją do poznania odmiennej kultury i nowych ludzi. Pozwolił też zwiększyć kompetencje językowe, komunikacyjne, informatyczne oraz zwiększył świadomość ekologiczną uczestników przedsięwzięcia. Bezcenne jest również doświadczenie współpracy w międzynarodowym zespole. Wszyscy zgodnie twierdzą, że praca nad projektem w Grenadzie była przygodą ich życia. W projekcie uczestniczyli jedni z najlepszych uczniowie ZST w Mielcu z klas o profilu: technik informatyki, technik mechanik CNC oraz technik mechanik lotniczy. Podstawowym kryterium naboru była średnia ocen oraz frekwencja.
Opiekę nad młodzieżą sprawowały nauczycielki języka angielskiego: Agnieszka Brzozowska- odpowiedzialna za realizacje projektu oraz Anna Latawiec.