17 sierpnia 2018, 17:06
Slider
Image default
Galerie Kultura i nauka

Uczniowie ZSB odwiedzili Lubelskie Hospicjum dla Dzieci [FOTO]

13 kwietnia 2018 roku uczniowie z Zespołu Szkół Budowlanych w Mielcu najbardziej zaangażowani w działalność charytatywną odwiedzili Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. To było niezwykłe przeżycie dla wszystkich wolontariuszy.

W czasie pobytu w hospicjum młodzież najpierw spotkała się z ojcem Filipem Buczyńskim, franciszkaninem, założycielem placówki, który opowiadał o swoich podopiecznych, doświadczonych przez los nieuleczalną chorobą, potrzebujących całodobowej opieki lekarzy i pielęgniarek. Lubelskie Hospicjum im. Małego Księcia jest jedyną w Polsce południowo – wschodniej tego typu placówką, która opiekuje się także dziećmi w domu.


Ojciec Filip nie tylko wspiera podopiecznych, ale także rodziny. Po śmierci dzieci, pomaga im przetrwać najtrudniejsze chwile. Młodzież z ZSB obejrzała film, w którym wypowiadali się rodzice ciężko chorych dzieci, a także tych, którzy je stracili. Po rozmowie z ojcem Filipem uczniowie odwiedzili oddział z podopiecznymi hospicjum. To było silnie wstrząsające przeżycie dla wolontariuszy. Następnie wszyscy uczestnicy zobaczyli magazyn z nakrętkami od darczyńców. Należy zaznaczyć, iż uczniowie z ZSB od 2010 roku zbierają nakrętki dla lubelskiego hospicjum, włączyli się do zbiórki także uczniowie z innych szkół.

W ciągu ośmiu lat zebrano 9,5 tony polipropylenowych korków. Ojciec Filip wyraził ogromną wdzięczność za akcje, gdyż za pozyskane w ten sposób pieniądze zostają przeznaczone na wypoczynek chorych dzieci ich rodzin. Jedna z uczennic mieleckiej „budowlanki” tak powiedziała o odwiedzinach w hospicjum: Zbierałam nakrętki dla hospicjum, ta akcja bardzo mnie wciągnęła. Dziś po odwiedzinach w lubelskim hospicjum, wiem tak naprawdę, dla kogo zbieram. To niesamowite taka mała rzecz, może komuś pomóc i stać się wielką rzeczą.

Kiedyś wydawało mi się, że miewam problemy, dziś wiem,że są one żadne. Widziałam małe, ciężko chore dzieci, a takie pogodne. Ojciec Filip powiedział: Po wizycie tutaj nigdy nie będziecie tacy sami. Miał rację. Wszyscy, którzy byliśmy w hospicjum przeżywaliśmy to na swój sposób, ale nikt z nas nie mógł zapanować nad wzruszeniem, ciężko zapanować nad emocjami. W Zespole Szkół Budowlanych nadal będą trwały zbiórki nakrętek, mogą się do akcji włączyć wszyscy mieszkańcy Mielca. Młodzież pragnie także zbierać pampersy, nawilżane chusteczki, a także pieniądze na najpotrzebniejsze rzeczy. Wolontariusze z Zespołu Szkół Budowlanych powiedzieli, że ojciec Filip Buczyński stworzył wielkie dzieło w imię miłości bliźniego, dlatego należy je zawsze wspierać.

Po wizycie w Lubelskim Hospicjum Dziecięcym im. Małego Księcia młodzież wzięła udział w wykładzie kardynała Stanisława Dziwisza „Litania do św. Jana Pawła II” – portret Apostoła naszych czasów”, który odbył się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Dla młodzieży to było kolejne duchowe przeżycie, kiedy mogli wysłuchać wykładu o papieżu Polaku. Tym większe, iż to właśnie na tej uczelni Ojciec Święty był profesorem i wykształcił wspaniałych ludzi. Każdy z obecnych na wykładzie wolontariuszy uważa Jana Pawła II za swój autorytet. To przecież papież powiedział znamienne słowa w myśl, których działają: Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

Należy podkreślić, iż młodzież z ZSB nie tylko wspiera lubelskie hospicjum, ale od wielu lat bierze także udział w Ogólnopolskiej Akcji „Szlachetna Paczka”, prowadzi kiermasze ciast, zbiera datki, zmieniając życie wybranej rodzinie. Po wykładzie młodzież zwiedziła jeszcze uczelnię KUL i zapoznała się z kierunkami kształcenia, kilkoro z uczestników podjęło nawet decyzję pójścia na studia. Pomysłodawczyniami wyjazdu i organizatorkami były nauczycielki ZSB, które intensywnie prowadzą wolontariacką działalność Iwona Kopera, Bogumiła Starzyk i Jadwiga Stala –Dudek.

Wszystkie akcje prowadzone przez uczniów Zespołu Szkół Budowlanych w Mielcu są wspierane przez „osoby o wielkich sercach” – dyrektora ZSB Stanisława Starzyka, który nieustannie zachęca młodzież do działań wolontariackich i sam je wspiera, wicedyrektora Adama Snopkowskiego, a także nauczycieli, intensywnie włączających się do akcji.

 

 

Slider

Zobacz też...

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zaloguj

Nie masz konta?Zarejestruj się tutaj
X

Rejestracja