W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Uczniowie ZSB promują Mielec w Hiszpanii

Sześciu uczniów Zespołu Szkół Budowlanych i ich opiekunowie udali się w dniach 19-14.01.2016 do szkoły partnerskiej Instituto de Education Secundaria Leonardo da Vinci w Albacete, południowo-wschodniej Hiszpanii na międzynarodowe spotkanie uczestników projektu Erasmus+ „The Bridge” (Most).

Pierwszy w życiu lot był już dużym przeżyciem, mieszkanie u rodzin goszczących olbrzymim pozytywnym doświadczeniem gościnności i serdeczności, ale największe znaczenie miał aktywny udział w lekcjach różnych przedmiotów prowadzonych w języku angielskim, ponieważ szkoła hiszpańska prowadzi program CLIL – Zintegrowane Nauczanie Przedmiotów i Języka.

Natomiast nauczyciele mieli możliwość zapoznania się praktycznie z tym programem oraz uczestniczenia w warsztatach metodycznych prowadzonych przez Irlandczyka Paula Daly.  Lekcje kilku przedmiotów (biologii, technologii, wychowania fizycznego, matematyki i historii) prowadzone są w IES Da Vinci w języku angielskim poprzez ciekawe, inspirujące metody.

Analizując autentyczny tekst konstytucji amerykańskiej z 1787, poznając reguły gry w siatkówkę, utrwalając wiadomości z zakresu materiałoznawstwa również polscy uczniowie mogli sprawdzić i poszerzyć swoją wiedzę.

Ciekawym wydarzeniem była „fabryka mydła”.  Na lekcji chemii (po angielsku, oczywiście) uczniowie wyjaśniali sobie nawzajem procesy zachodzące podczas produkcji mydła, a następnie w wykonali jedynie z naturalnych składników kilkanaście sztuk mydła o zapachu lawendy i czekolady.
Ciekawym rozwiązaniem jest umożliwienie uczniom słabym rozwijanie swoich ograniczonych zainteresowań. Uczęszczają oni na zajęcia praktyczne (uprawa ogródka, wycinanie w drewnie, gra w szachy), co pomaga im w podniesieniu swojej wartości i potwierdzenia swoich umiejętności.

Uczniowie ZSB przedstawili przygotowane przez siebie filmy promujące Polskę, Mielec i swoją szkołę. Każdy uczeń prezentował w języku angielskim nasz kraj i jego osobliwości. Następnie przeprowadzili wśród słuchających 50 osób z Francji, Włoch, Holandii, Słowenii i oczywiście Hiszpanii quiz na temat Polski, który cieszył się ogromną popularnością.

Integrującym zajęciem było przygotowywanie plakatów przestrzennych o naszych regionach. Collage te cieszyły się nieustającym zainteresowaniem przechodzących korytarzem uczniów hiszpańskich. Koniecznością było nauczenie się podstaw języka hiszpańskiego. W rolę nauczycieli wcielili się młodzi gospodarze naszych uczniów.  Wszyscy przekonali się, że łatwiej uczyć się od rówieśników w atmosferze zabawy i radości.

Nowoczesna technologia platformy Twin Space w realizowanym w ZSB Mielec programie ETwinning umożliwiła przeprowadzenie wideokonferencji przebywających w Hiszpanii uczniów z 6 krajów z pozostałymi w Polsce i

innymi uczestnikami projektu „The Bridge”. Dyrektor szkoły hiszpańskiej, pan  Juan Luis Garcia Navarro oraz koordynator projektu Pani Beatriz Bartolome Garcia powitali wszystkich uczestników z 6 krajów i dbali o udany pobyt delegacji w szkole.

Polsko- hiszpańsko-holendersko-włosko-słoweński projekt zdobył uznanie samej minister edukacji z prowincji Castilla La Mancha, pani Reyes Estévez,  która sama przyjechała przyjrzeć się pracy uczniów 6 krajów w Albacete. Rozmawiała z uczniami i nauczycielami z Polski, pytając o wrażenia z pracy nad projektem.

Projekt Erasmus+ daje młodzieży możliwość spotkania rówieśników z wielu krajów, wzajemnego poznawania zwyczajów, otwartości na inne kultury i tolerancji dla innych. Nie są to puste słowa. Wszystko to odbywało się podczas wspólnego realizowania zadań projektu.

Umożliwia znosi bariery przed swobodnym mówieniem w języku angielskim, poszerza horyzonty poznawcze, umożliwia zawieranie przyjaźni za granicą, uwrażliwia na różnorodność mieszkańców Europy, ale i wskazuje na podobieństwa między nastolatkami różnych krajów i kultur.

Informacja i zdjęcia:

Zespół Szkół Budowlanych w Mielcu

 

443089389   795774723  848360372  1874983209 541072948  2105901241

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Prezentacja Zastępców Prezydenta Miasta Mielca [VIDEO]

Wiadomości Mielec

Światowy Dzień Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane [FOTO]

Wiadomości Mielec

Niedźwiedź pojawił się w powiecie mieleckim

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa