W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Historia

Uczniowie ZSB w muzeum Auschwitz – Birkenau

28 stycznia 2016 roku uczniowie klasy IV TA z Zespołu Szkół Budowlanych w Mielcu uczestniczyli w niecodziennej lekcji języka polskiego. Udali się do muzeum Auschwitz – Birkenau.

Po analizie literatury obozowej, odbyli podróż do miejsca zagłady ponad miliona istnień ludzkich. Symbolu terroru i ludobójstwa. Wyjazd nie był przypadkowy odbył się po 71 rocznicy wyzwolenia obozu. 27 stycznia odbyły się uroczystości upamiętniające to w wydarzenie. Uczestniczyło w nim ponad osiemdziesięciu byłych więźniów, zaproszeni goście na czele z prezydentem RP Andrzejem Dudą.

Dzień po obchodach maturzyści ZSB poznali historię powstania niemieckich obozów śmierci. Przewodniczka Renata Paul przedstawiła najpierw historię Auschwitz, który pełnił dwie funkcje. Był największym hitlerowskim obozem koncentracyjnym, w którym więźniowie ginęli wskutek wyniszczającej pracy, głodu, epidemii oraz pojedynczych i zbiorowych egzekucji.

Od 1942 roku stał się  również największym ośrodkiem masowej natychmiastowej zagłady, głównie ludności żydowskiej, przeprowadzanej w specjalnie do tego celu wybudowanych komorach gazowych. Ciała pomordowanych spalano w krematoriach oraz na stosach lub w dołach.

Kolejnym etapem zwiedzania było Birkenau, który początkowo miał być przeznaczone dla jeńców wojennych, ale od 1942 r. stał się obozem zagłady dla Żydów z całej Europy. To była niezwykle wstrząsająca lekcja, przypominająca czasy zagłady i okrucieństw II wojny światowej.

Organizatorką wyjazdu była nauczycielka języka polskiego Jadwiga Stala – Dudek. Opiekunką wychowawczyni klasy Agata Robak.

 

392305078  472213906 1820223558  470952824  841366619  1231280299

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Jubileusz Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Spotkania ze Stanisławem Wanatowiczem [FOTO]

Wiadomości Mielec

Rodem z mieleckiego, przeżył Nagasaki [FELIETON]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa