28 stycznia 2016 roku uczniowie klasy IV TA z Zespołu Szkół Budowlanych w Mielcu uczestniczyli w niecodziennej lekcji języka polskiego. Udali się do muzeum Auschwitz – Birkenau.
Po analizie literatury obozowej, odbyli podróż do miejsca zagłady ponad miliona istnień ludzkich. Symbolu terroru i ludobójstwa. Wyjazd nie był przypadkowy odbył się po 71 rocznicy wyzwolenia obozu. 27 stycznia odbyły się uroczystości upamiętniające to w wydarzenie. Uczestniczyło w nim ponad osiemdziesięciu byłych więźniów, zaproszeni goście na czele z prezydentem RP Andrzejem Dudą.
Dzień po obchodach maturzyści ZSB poznali historię powstania niemieckich obozów śmierci. Przewodniczka Renata Paul przedstawiła najpierw historię Auschwitz, który pełnił dwie funkcje. Był największym hitlerowskim obozem koncentracyjnym, w którym więźniowie ginęli wskutek wyniszczającej pracy, głodu, epidemii oraz pojedynczych i zbiorowych egzekucji.
Od 1942 roku stał się również największym ośrodkiem masowej natychmiastowej zagłady, głównie ludności żydowskiej, przeprowadzanej w specjalnie do tego celu wybudowanych komorach gazowych. Ciała pomordowanych spalano w krematoriach oraz na stosach lub w dołach.
Kolejnym etapem zwiedzania było Birkenau, który początkowo miał być przeznaczone dla jeńców wojennych, ale od 1942 r. stał się obozem zagłady dla Żydów z całej Europy. To była niezwykle wstrząsająca lekcja, przypominająca czasy zagłady i okrucieństw II wojny światowej.
Organizatorką wyjazdu była nauczycielka języka polskiego Jadwiga Stala – Dudek. Opiekunką wychowawczyni klasy Agata Robak.