W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Historia Informacje Materiały video

Upamiętniony Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu [VIDEO]

Władze Powiatu Mieleckiego uczciły pamięć pomordowanych w czasie II wojny Światowej żydowskich mieszkańców ziemi mieleckiej.

W Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu przed obeliskiem upamiętniającym czystki niemieckie w Mielcu delegacja samorządowców złożyła wiązankę biało – czerwonych kwiatów i zapaliła znicze.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwalony 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. 

W ten sposób Zgromadzenie odrzuciło nieuznawanie Holocaustu jako wydarzenia historycznego. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku przez Armię Czerwoną.

W rezolucji 60/7 ONZ zaapelowała do państw członkowskich o opracowanie programów edukacyjnych, które mają uwrażliwić przyszłe pokolenia na problem Holocaustu i zapobiec tym samym aktom ludobójstwa w przyszłości. 

Zgromadzenie Ogólne wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holocaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami. 

-Treść rezolucji ONZ nabiera teraz szczególnego znaczenia, w kontekście toczącej się za naszymi granicami wojny w Ukrainie – powiedział Stanisaw Lonczak, Starosta Mielecki.

– Niepamięć o tym, co wydarzyło się w tamtych mrocznych latach okupacji niemieckiej jest jak przyzwolenie na to, co dzieje się obecnie w Ukrainie, dlatego nie możemy o tym nigdy zapomnieć – dodał

Zagłada Żydów w Mielcu została udokumentowana w książce ,,Zagłada Żydów mieleckich” autorstwa znanego regionalisty i historyka, Andrzeja Krempy. Poniżej prezentujemy film – wykład A. Krempy na temat tych dramatycznych wydarzeń. Wykład został zarejestrowany podczas obchodów 75 rocznicy likwidacji gminy żydowskiej w 2017 roku.

Zdjęcia archiwalne udostępnione przez Muzeum Regionalne w Mielcu.

YouTube player
e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej

Wiadomości Mielec

Badanie Osteoporozy w Mielcu 22.07.2024

Wiadomości Mielec

Letnia Akademia Artystyczna [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa