W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Uroczyste podsumowanie projektu „Profesjonalni handlowcy i informatycy w Unii Europejskiej

Uroczyste podsumowanie projektu „Profesjonalni handlowcy i informatycy w Unii Europejskiej – praktyka w przedsiębiorstwach austriackich szansą na otwarcie drzwi Europy” realizowanego przez Zespół Szkół w Radomyślu Wielkim w ramach sektora „Kształcenie i Szkolenia Zawodowe w programie Erasmus+”.

W dniu 21.04.2016 odbyła się w Zespole Szkół w Radomyślu Wielkim uroczysta promocja projektu Erasmus +. Dzięki temu projektowi Unii Europejskiej grupa 20 uczniów kształcących się w zawodach technik handlowiec i technik informatyk mogła odbyć swoje praktyki zawodowe w austriackiej Karyntii i Styrii.

Na przełomie września i października 2015 dwudziestoosobowa  grupa uczniów wraz z opiekunami Panią Jolantą Erazmus i  Panią Beatą Szpakowską zdobywała doświadczenie zawodowe w zawodach Technik Handlowiec i Technik Informatyk, pracując w austriackich przedsiębiorstwach handlowo – usługowych, gastronomicznych oraz laboratoriach informatycznych pod okiem wykwalifikowanych specjalistów.

Zagraniczny staż był dla młodzieży nie tylko szansą na zdobycie wymaganego na polskim rynku pracy doświadczenia, ale także okazją do nabycia nowych umiejętności, podróżowania i odkrywania nowych miejsc. Uczniowie poznali kulturę i zwyczaje panujące w Austrii, zawarli nowe znajomości i nawiązali kontakty z pracodawcami austriackimi, a także nauczyli radzić sobie w nowym środowisku.

Austria dała się poznać uczestnikom praktyk  jako piękny kraj z malowniczymi krajobrazami, z uśmiechniętymi, rozmownymi i życzliwymi mieszkańcami, którzy kochają dobre jedzenie i z wielką pieczołowitością kultywują swoją tradycję przekazując ją następnym pokoleniom. Wszystkie te wspomnienia powróciły w trakcie uroczystości podsumowującej, która odbyła się  w obecności zaproszonych gości na sali gimnastycznej radomyskiej szkoły.

Młodzież Zespołu Szkół w  przygotowanym  programie artystycznym  przybliżyła przybyłym gościom historię i  kulturę tegoż kraju. Swoim głosem zachwyciła Katarzyna Dykas wykonując przepięknie utwory niemieckich artystów. Umiejętnościami językowymi  popisali się Marzena Olejarz i Alan Krużel prezentując łamaniec językowy „Rabarbarowa Barbara”, a Patryk Cichoń, Krystian Jasina i Łukasz Kmieć w piosence „Anton aus Tirol” zaprezentowali tyrolskie stroje ludowe.  Na scenie nie zabrakło również walca wiedeńskiego wykonanego przez młodzież Zespołu Szkół.

W zaprezentowanym filmie pt. „Wspomnienia z praktyk” autorstwa P. Beaty Szpakowskiej uczestnicy praktyk w Austrii dzielili się swoimi przeżyciami, opowiadali o miejscach praktyk i wycieczkach, które odbyli.
Na zakończenie uroczystości Dyrektor Zespołu Szkół Stanisław Pryga i Pani Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Pani Maria Napieracz wręczyli wszystkim uczestnikom praktyk zagranicznych dokumenty Europass Mobilność potwierdzające odbycie praktyki w kraju UE i honorowane we wszystkich państwach Unii Europejskiej

Uroczystość uświetniły również specjały kuchni austriackiej przygotowane przez uczennice, rodziców i nauczycieli Zespołu Szkół. Na stołach królował m.in. tort sachera (Sachertorte), sztrudel jabłkowy (Apfelstrudel),ciasteczka wiedeńskie (Wiener Kekse), ciasto owocowe (Tiroler Zelten), sałatka ziemniaczana (Kartoffelsalat), sałatka śledziowa (Heringsalat) oraz różnego rodzaju przekąski i napoje, które raczyły podniebienia przybyłych gości.

Na korytarzu szkolnym oprawy dopełniły wystawa zdjęć dokumentująca pobyt uczniów na zagranicznym stażu,  kronika praktyk, album ze  wspomnieniami uczniów, a także poradnik dla osób wyjeżdżających na zagraniczny staż oraz słownik z podstawowymi zwrotami w języku angielskim i niemieckim.

Społeczność Zespołu Szkół składa serdeczne podziękowania wszystkim gościom przybyłym na tą uroczystość a w szczególności przedstawicielom Starostwa Powiatowego w Mielcu, przedstawicielom  Gminy i Miasta Radomyśl Wielki, dyrekcji, nauczycielom  i uczniom Gimnazjum Publicznego w Radomyślu Wielkim oraz rodzicom uczniów Zespołu Szkół.

 

[nggallery id=145]
e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa