W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Uwaga na bezdomne psy w Padwi Narodowej

W ostatnim okresie na terenie naszej Gminy nasiliło się zjawisko dużej ilości psów, które bez żadnego nadzoru wałęsają się po miejscowościach, często narażając na niebezpieczeństwo użytkowników dróg, mieszkańców, a szczególnie dzieci.

W zdecydowanej większości przypadków zwierzęta mają swoich właścicieli, a pojawiające się tzw. „bezdomne” psy to głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane przez mieszkańców. Bardzo często właściciele czworonogów nie trzymają ich na uwięzi, w kojcu czy zamkniętej posesji, pozwalając psom biegać samowolnie po wsi.

Wójt Gminy przypomina, że za psa zawsze odpowiada jego właściciel i to na nim spoczywa obowiązek odpowiedniego pilnowania czworonoga.

Zgodnie z § 15 i 16 Regulaminu utrzymywania czystości i porządku w gminie Padew Narodowa osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do:

– zachowania bezpieczeństwa i środków ostrożności, zapewniających ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi.

– sprawowania właściwej opieki nad zwierzętami, a w szczególności nie pozostawianie ich bez dozoru, jeżeli nie są uwiązane

– zabezpieczenie nieruchomości w sposób uniemożliwiający swobodne wydostanie się psa poza jego teren.

W myśl art. 10 ust. 2 i 2a, ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, kto nie wykonuje obowiązków określonych w Regulaminie uchwalonym przez Radę Gminy podlega karze grzywny.

Wójt Gminy zwraca się z prośbą do wszystkich mieszkańców, którzy posiadają psy, aby nie zapominali o swoich czworonogach i skuteczne zabezpieczali furtki i ogrodzenia posesji, tak by psy nie mogły jej opuszczać bez właściciela. Psy nie mogą biegać w miejscach ogólnodostępnych (publicznych) bez odpowiedniego nadzoru.

Informujemy, że w ostatnim czasie na rynku pojawiło się szereg firm i kancelarii prawniczych, które reprezentują osoby pogryzione przez psy, bronią ich praw w sądzie i skutecznie odzyskują odszkodowania od właścicieli zwierząt.

Wójt Gminy Padew Narodowa

Robert Pluta

UG Padew Narodowa

 

 

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa