W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie Kultura i nauka

V Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w ZST [FOTO]

28 lutego 2019 roku Zespół Szkół Technicznych w Mielcu świętował Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Była to już piąta, jubileuszowa uroczystość promująca piękno mowy i języka polskiego.

W tej edycji naczelnym hasłem obchodów była sentencja „Słowa dobre i złe między Tobą a mną”, zaczerpnięta z prelekcji prof. dr. hab. Kazimierza Ożoga z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Patronat honorowy nad konferencją objął Stanisław Lonczak – Starosta Powiatu Mieleckiego, zaś Radio Leliwa udzieliło patronatu medialnego.
Konferencję rozpoczął dyrektor ZST w Mielcu, który podkreślił znaczenie języka ojczystego w życiu każdego człowieka na różnych etapach jego rozwoju.

Pani Elżbieta Gołąbek, wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, podziękowała w imieniu Podkarpackiego Kuratora Oświaty społeczności Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu za tak wartościową inicjatywę, jaką jest pielęgnowanie języka polskiego wśród lokalnej społeczności. Następnie „dobre słowo” wygłosił ks. dr Bogusław Połeć, proboszcz parafii MBNP w Mielcu, który odwołał się do słynnej sentencji Na początku było słowo. Zwrócił uwagę na konieczność posługiwania się miłymi słowami i unikania nieprzyjemnych wyrażeń, które potrafią bardzo zranić.
Punktem kulminacyjnym uroczystości był wykład prof. dr. hab. Kazimierza Ożoga, „diamentu podkarpackiej lingwistyki”, który w sposób właściwy tylko sobie wyjaśnił znaczenie dobrych i złych słów w relacjach społecznych i interpersonalnych, podkreślając fakt, że słowo odgrywa fundamentalną rolę w życiu każdej jednostki, określa wartość człowieka i ma moc stanowiącą. Profesor odniósł się do kultury zachowań językowych i aktów mowy w ujęciu pozytywnym i negatywnym.

Tegoroczne obchody uświetnili aktorzy mieleckiej sceny Teatru Rozmaitości:, Joanna Kruszyńska i Janusz Pacholec, którzy zaprezentowali scenę z „Wesela”.

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa