W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Kultura i nauka

V Przegląd „Z nurtem Wisłoki”-Klubu Środowisk Twórczych TMZM w gminie Tuszów Narodowy

V PRZEGLĄD „Z NURTEM WISŁOKI”- GMINA TUSZÓW NARODOWY zatytułowany „Ocalić od zapomnienia historię i piękno tej ziemi” odbył się 16 czerwca 2019 roku.

Organizatorami przeglądu byli Klub Środowisk Twórczych TMZM oraz Gminny Ośrodek Kultury w Grochowem przy finansowym wsparciu Starostwa Powiatowego w Mielcu.
W programie przeglądu znalazły się następujące punkty: zapoznanie z historią regionu, zwiedzanie miejsc zabytkowych gminy Tuszów Narodowy, warsztaty z zakresu : malarstwa rzeźby i fotografii.
Rolę gospodarza przeglądu przejęła dyr. Gminnego Ośrodka Kultury w Grochowem Mariola Pelic.

Licznej grupie członków KŚT w Mielcu przewodniczyła prezes –Jadwiga Klaus. Najpierw skierowaliśmy się do Kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Tuszowie Narodowym wybudowanym w 1902 roku z wykorzystaniem części murów spichlerza folwarcznego, ofiarowanego przez dziedziczkę Albinę z Gotzów Okocimską Włodkową. Konsekrował go ks. bp. L. Wałęga w 1905 roku.
Nieopodal kościoła znajdują się dwa obeliski: pierwszy to golgota wschodu upamiętniająca zmarłych na „Nieludzkiej Ziemi” podczas 2 wojny światowej oraz golgota smoleńska dotycząca tragicznego lotu 10 kwietnia 2010 roku, w którym śmierć poniósł m.in. poseł Ziemi Mieleckiej Leszek Deptuła.
Z kolei zwiedziliśmy dom, w którym 20 maja 1881roku przyszedł na świat Władysław Sikorski -polski wojskowy i polityk, generał broni Wojska Polskiego, premier i minister spraw wojskowych II Rzeczypospolitej, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu RP na Uchodźstwie podczas II wojny światowej . Obecnie w domu mieści się Gminna Biblioteka Publiczna i Izba Pamięci Generała Sikorskiego. O prywatnym życiu generała, jego politycznej karierze i tragicznej śmierci niezwykle ciekawie opowiedziała sekretarz gminy p. Renata Paterak.

Po zwiedzeniu wystawy wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej oraz wykonaliśmy wspólną pamiątkową fotografię.

W Sarnowie zwiedziliśmy Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – zabytkowy, drewniany kościół zbudowany przez niemieckich kolonistów w 1833 r. jako świątynia protestancka w miejsce istniejącego od 1802 r. niewielkiego domu modlitwy. W 1942 r. po przesiedleniu Niemców do kolonii Hohenbach (Czermin) został przejęty przez osiedlonych na ich miejsce Polaków katolików. Parafia pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sarnowie została erygowana 3 grudnia 1951 r. Kościół był remontowany w 1952 r. i w 1994 r. Podczas remontu w 1994 r. wybudowano ogrodzenie wokół kościoła.
We wnętrzu znajdują się 3 ołtarze: główny z obrazem Najświętszego Serca Pana Jezusa, po jego bokach ołtarze św. Józefa i Najświętszej Marii Panny.
W Czajkowej znajduje się leśniczówka zbudowana została w 1800 roku i choć po wielu remontach zagubiła swój pierwotny wygląd jest dziś jednym z nielicznych materialnych śladów dawnego leśnictwa w Puszczy Sandomierskiej. W jej sąsiedztwie znajduje się grupowy pomnik przyrody żywej, w którego skład wchodzą trzy dęby szypułkowe w wieku 295, 300, 280 lat i odpowiednio o obwodzie 477, 782, 453 cm w pierśnicy.
Z innych zabytków Czajkowej na uwagę zasługuje kapliczka z figurą Matki Boskiej Częstochowskiej, w Jaślanach – Kapliczka z figurką św. Jana Nepomucena oraz krzyż przydrożny z figurą Matki Boskiej.

Druga część pleneru odbywała się w Gminnym Ośrodku Kultury w Grochowem. Tam, po ciepłym poczęstunku, odbyły to zajęcia z malarstwa, które poprowadziła instruktorka ze Spółdzielczego Domu Kultury MSM w Mielcu- Marta Załucka oraz warsztaty z rzeźby w glinie oraz wiedzy z fotografowania, które prowadziła Patrycja Załucka – studentka ASP w Krakowie. Warsztaty z malarstwa ukierunkowane były na poznanie zasad portretowania twarzy ludzkiej, odpowiednich proporcji i uchwycenia cech charakterystycznych postaci. Modelem do ćwiczeń praktycznych został pan kierowca Krzysztof, a jego portret wykonany przez Grzegorza Cebulę wzbudził podziw wszystkich artystów i został wręczony właścicielowi. Również rzeźbiarze próbowali swoich sił w lepieniu z gliny ludzkich głów.
Podczas całego pleneru panowała niezwykle przyjemna atmosfera, wspaniała słoneczna pogoda, ciekawie prowadzone zwiedzanie, merytoryczne warsztaty, gościnność dyrekcji ośrodka kultury, przyczyniły się do pożytecznego spędzenia niedzieli i wspaniałych wrażeń.


Tekst- T.E.Pyzik
Zdjęcia – Rafał Misiąg, Ryszard Niedzielski, Bogusław Trojnacki

Zobacz też...

W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości