W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Informacje Kultura i nauka

VII Mielecki Festiwal Nauki i Techniki

W dniach 2 – 4 czerwca 2016 roku odbędzie się na terenie Regionalnego Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania, ul. Wojska Polskiego 2B, VII Mielecki Festiwal Nauki i Techniki.

Cele Festiwalu

Głównym celem tegorocznego Festiwalu jest rozbudzenie wśród uczniów zainteresowań naukowo-technicznych związanych z inteligentnymi specjalizacjami województwa podkarpackiego, czyli lotnictwem, kosmonautyką, informatyką, robotyką, a także odnawialnymi źródłami energii.

Nadal aktualne pozostają cele związane z ukazaniem świata nauki i techniki w atrakcyjnej i zrozumiałej formie, a także promocja lokalnych inicjatyw edukacyjnych.

Uczestnicy Festiwalu

Tradycyjnie już na Festiwal zapraszamy zorganizowane grupy uczniów z mieleckich szkół (miasto i powiat) – głównie z gimnazjów. Ofertę programową przygotowaliśmy także dla nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i informatycznych.

W dniu 4 czerwca 2016 roku Festiwal będzie miał charakter otwarty. W tym dniu na pokazy zapraszamy głównie dzieci wraz z rodzicami.

Ramowy program Festiwalu

Bardzo bogaty program Festiwalu obejmuje kilkanaście niezależnych, ale uzupełniających się przedsięwzięć. W tym miejscu w skrócie prezentujemy najważniejsze wydarzenia Festiwalu.

Uczniowie

Uczniów zapraszamy na wystawę „Umysł przyłapany” przygotowaną przez Centrum Nauki Kopernik. W skład wystawy wchodzi kilkanaście eksponatów. Zwiedzający doświadczy, jak działają jego własne zmysły i mózg. Niejeden wynik eksperymentu może wprawić w zdumienie. Chociażby prosta, a może dziwna… hulaj noga. Skręcamy kierownicą w lewo, a hulajnoga skręca dokładnie odwrotnie, czyli w… prawo. Jak to możliwe? Jak przezwyciężyć nasze czynności zautomatyzowane?

Ten eksperyment pokazuje, że jest to naprawdę trudne. Dodatkową atrakcją towarzyszącą wystawie będzie specjalnie przygotowany pokaz „Tajniki aerodynamiki” – temat mocno powiązany z podstawami fizycznymi towarzyszącymi konstrukcjom lotniczym. Kolejnym ważnym akcentem przybliżającym świat nauki w sposób przystępny a zarazem efektowny będzie prezentacja kosmosu w mobilnym planetarium zrealizowanym przy użyciu nowoczesnego sprzętu projekcyjnego oraz programów komputerowych.

Bardzo interesująco zapowiada się prezentacja przygotowywana we współpracy z Gimnazjum Nr 2. Tematem przewodnim będzie rower – począwszy od modelu skonstruowanego przez uczniów Gimnazjum Nr 4 na podstawie szkiców Leonarda da Vinci, poprzez profesjonalne pokazy akrobacji rowerowej w wykonaniu półfinalisty programu „Mam talent” a, aż po współczesne konstrukcje, wspomagane napędem elektrycznym. Ten fragment Festiwalu będzie wzbogacony występami szkolnych zespołów muzycznych.

Do udziału w Festiwalu zapraszamy także szkolne kluby modelarstwa lotniczego i kosmicznego oraz zespoły robotyków z województwa podkarpackiego. Zaprezentują oni swoje osiągnięcia w trakcie pokazowych lotów modeli rakiet i samolotów oraz turnieju zaprogramowanych robotów. Zaprezentują się także studenckie koła naukowe, m.in. „Metalsoft” – Studenckie Koło Naukowe przy Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie z projektem „Dron – inteligenta poczta” oraz „Projekt i prototyp robota dwukołowego SEGWAY”.

Festiwal stworzy również okazję miłośnikom nauki i techniki do pogłębienia swojej wiedzy teoretycznej. Wykład popularno-naukowy nt. teleskopów w edukacji przygotował – dyrektor Instytutu Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. Okazuje się, ze dzięki Internetowi nasi uczniowie mogą mieć dostęp do zdalnie sterownych teleskopów i własnoręcznie prowadzić obserwacje astronomiczne.

Ciekawie zapowiada się wykład Prof. Macieja M. Syły (przyjaciela Mielca) o intrygującym tytule „Roboty, które nas słuchają”. Z kolei Fundacja Wspieranie Edukacji przy Dolinie Lotniczej zaprezentuje uczniom gimnazjów wykład pt. „A co to jest awionika”.

Kontynuować będziemy pomysł z poprzedniej edycji Festiwalu, który dotyczył godzinnych warsztatów dla uczniów gimnazjów z budowy modeli rakiet i samolotów, programowania robotów, skanowania i drukowania 3d, fotografii cyfrowej oraz wirtualnych lotów nad Mielcem, czyli wszystko to, co udało się nam stworzyć w ramach rocznej działalności Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo”.

Konkursy

W ramach Festiwalu już dzisiaj zapraszamy uczniów do udziału w konkursach:

  • Konkurs „Młody konstruktor” pod hasłem „Zmieniam rzeczywistość, zmieniam świat” –organizowany przez Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu – składanie prac do 15 maja 2016 r. w siedzibie CKPiDN w Mielcu, prezentacja prac i rozdanie nagród podczas Festiwalu w dniu 2 czerwca 2016 r. (dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych);
  • Turniej budowy i programowania robotów – zgłoszenia za pomocą strony internetowej Festiwalu od 15 marca do 30 kwietnia 2016 r. (dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych);
  • Konkurs wiedzy o mieleckim lotnictwie – zgłoszenia za pomocą strony internetowej Festiwalu od 15 marca do 30 kwietnia 2016 r. (dla uczniów gimnazjów);
  • Konkurs obróbki HAAS Abplanalp – zgłoszenia za pomocą strony internetowej Festiwalu od 15 marca do 30 kwietnia 2016 r. (dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych);
  • „Bieg z wyobraźnią po wiedzę” – zawody sportowe w biegu (część I) wraz z zawodami układania kloców typu Puzzlomatic (część II) – zgłoszenia za pomocą strony internetowej Festiwalu od 15 marca do 30 kwietnia 2016 r. (dla uczniów gimnazjów);
  • Zawody w układaniu kostki Rubika – zgłoszenia za pomocą strony internetowej Festiwalu od 15 marca do 30 kwietnia 2016 r. (dla wszystkich uczniów).

Nauczyciele

Przygotowana została także oferta dla nauczycieli.  Prof. Lech Mankiewicz zaprezentuje bardzo oryginalną metodę uczenia się poprzez skorzystanie z coraz bogatszych zasobów polskiej wersji językowej Akademii Khana.

Z kolei firma Young Digital Planet zaprezentuje współczesne trendy w edukacji 2.0, dla której głównymi wyznacznikami są nowe formy dostępu do wiedzy (np. dane w chmurze, współpraca w sieci), nowe metody kształcenia (np. metoda WebQuest, „odwrócona klasa”), nowe relacje uczeń – nauczyciel. W tym kontekście warto zastanowić się, w jakim stopniu te nowe metody nauczania będą miały wpływ na naszych uczniów a także nauczycieli?

Jesteśmy przekonani, że odpowiedzi na to pytanie udzielą nam: Prof. Stanisław Dylak w referacie „Czy technologia informacyjna i komunikacyjna modyfikuje szkolną pracę uczniów i nauczycieli” oraz Prof. Janusz Morbitzer w referacie „Uczeń w gorącym środowisku medialnym”. Pracowicie na Festiwalu spędzi swój czas Prof. Maciej M. Sysło, który na spotkaniu z nauczycielami matematyki będzie mówił o rozwoju logicznego myślenia i kreatywności z „Bobrem”.

Profesor jest jednym z organizatorów międzynarodowego konkursu matematyczno-informatycznego „Bóbr”, ale przede wszystkim głównym „architektem” zmian w kształceniu informatycznym polskich uczniów. Już niebawem (zapewne od roku szkolnego 2017/2018) pojawi się obowiązek powszechnej nauki programowania na wszystkich etapach edukacyjnych.

Także o tych zmianach będziemy chcieli porozmawiać w gronie kompetentnych osób: Prof. Macieja M. Sysły, Prof. Lecha Mankiewicza, Prof. Janusza Morbitzera oraz Prof. Stanisława Dylaka, który dodatkowo podzieli się z nauczycielami swoimi przemyśleniami nt. „myślenia dzieci w kontekście programowania”. Na zakończenie zostaną zorganizowane warsztaty z programowania w środowisku graficznym Scratch.

Debata

W trakcie oficjalnego otwarcia Festiwalu w dniu 2 czerwca z udziałem zaproszonych gości (m.in. samorządowców, przedsiębiorców, dyrektorów szkół), odbędzie się konferencja naukowa nt. „Innowacyjna edukacja w przestrzeni pozaszkolnej”. Będzie ona połączona z promocją dwóch ważnych działań zapisanych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podkarpackiego.

Są nimi: Działanie 6.4.4. Instytucje popularyzujące naukę oraz Działanie 9.4. Poprawa jakości kształcenia zawodowego. Więcej na ten temat napiszemy w oddzielnym komunikacie. Obecnie możemy jedynie zapowiedzieć udział Prof. Łukasza Turskiego, przewodniczącego Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik w debacie poświęconej centrom popularyzującym naukę.

Serdecznie zapraszam do udziału w tym niepowtarzalnym projekcie edukacyjnym. Warto przyjść i przekonać się, że nauka wcale nie musi być nudna. Ona przede wszystkim może być pasjonująca.

Zdzisław Nowakowski

 Dyrektor

 CKPiDN w Mielcu

 

1038686528

 

pobrane

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Dofinansowanie rozwoju zrównoważonego i ekologicznego systemu transportu publicznego

Wiadomości Mielec

Głosowanie będzie w SP 3 (nowa hala sportowa szkoły) a nie w MPGK

Wiadomości Mielec

Chorzelowiacy Przepędzili Zimę i Przywitali Wiosnę [VIDEO, FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa