W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie Materiały video Wypadki, wykroczenia, pożary, powodzie...

W akcji gaszenia pożaru nad Biebrzą brały udział samoloty z Mielca [FOTO, VIDEO]

Pożar nad Biebrzą został ugaszony. Była to największa lotnicza akcja gaśnicza od czasu pamiętnego pożaru lasu w pobliżu Kuźni Raciborskiej w 1992 roku.

Od 19 kwietnia w gaszeniu pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku brało udział sześć maszyn M-18B „Dromader”, 7 pilotów oraz czterech mechaników. Lotnicy operowali z polowej bazy w Rostkach (powiat piski) i lotniska Krywlany koło Białymstoku.

Samoloty gaszące pożar to flota Airbus Poland Wydział Usług Lotniczych w Mielcu. Dzięki wskazywaniu miejsc zrzutów przez koordynatorów ulokowanych na pokładzie śmigłowców policji i straży granicznej, piloci Dromaderów przyczynili się do stłumienia ognia trawiącego nadbiebrzańskie łąki i torfowiska.

Piloci bombardowali kolejne linie pożarów w grupowych nalotach po trzy maszyny. Samoloty w wersji przeciążonej zabierają od 1,8 tony do 2,2 tony wody, którą mogą zrzucać w formie bomby wodnej, pokrywając powierzchnię 25 x 70m lub używać tzw. klapki do roszenia – wtedy „układają” wodne pasy izolujące na długości 400m x 5m. Walcząc z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego piloci Airbus Poland, wykonali 172 zrzuty wody, spędzając w powietrzu około 145 godzin.

Załogi WUL Airbus Poland mają wieloletnie doświadczenie w tego typu akcjach. Gasili pożary w Hiszpanii, Portugalii i Chile. Zważywszy na postępującą suszę i rosnące zagrożenie pożarowe w naszym kraju, 

Samoloty walczące z pożarem

Airbus Poland S.A. w Wydziale Usług Lotniczych w Mielcu posiada 25 samolotów. M-18B „Dromader” w wersji agro/ppoż, wykorzystywanych do oprysków lasów przed szkodnikami owadzimi i do gaszenia pożarów. 

W tym sezonie leśnicy zakontraktowali w Airbus Poland S.A. usługi 17 samolotów, które stacjonują w 15 bazach przeciwpożarowych, skąd chronią 75% powierzchni Polski. Mielecki wydział firmy z Okęcia zatrudnia 31 pilotów i 29 mechaników lotniczych.

Fot.Lotnictwo, Zbigniew Urbanowski

Operacje lotnicze związane z gaszeniem w okolicach Biebrzy.

W końcu pozbierałem ten materiał w całość.Zapraszam do obejrzenia.No i tradycyjnie polecam oglądać z dźwiękiem. Na zazwyczaj sennym lotnisku Białystok – Krywlany (EPBK) przez ostatni tydzień wrzało jak w ulu.Związane to było z akcją gaszenia pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego. Mały, reportażowy przegląd tego co się wtedy działo.

Opublikowany przez Bartek Gawrylczyk PhotoJourney Poniedziałek, 27 kwietnia 2020

Zobacz też...

W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości