W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Galerie Historia Informacje

W I LO upamiętniono doktoranta Świętego Jana Pawła II [FOTO]

W czwartek, 17 czerwca w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Konarskiego w Mielcu została odsłonięta tablica poświęcona pamięci śp. dr Jana Bardana – ucznia tej szkoły, absolwenta Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, jednego z pierwszych doktorantów Świętego Jana Pawła II.

 – Inicjatywa upamiętnienia śp. dr Jana Bardana, filozofa i etyka, wychowanka naukowego profesora Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II zrodziła się wśród jego rodziny i przyjaciół w roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły – powiedział Fryderyk Kapinos, Poseł na Sejm RP. –  Z relacji rodziny, przyjaciół i osób, które znały śp. dr Jana Bardana jasno wynika, że wyróżniał się on szlachetną postawą, godną ucznia Świętego Jana Pawła II – kontynuował poseł Kapinos. – Jest to osoba, która zdecydowanie zasługuje na upamiętnienie. Mam nadzieję, że tablica, która została dziś odsłonięta w I Liceum Ogólnokształcącym w Mielcu będzie tego pięknym, symbolicznym wyrazem. Z przyjemnością objąłem patronat nad tą inicjatywą oraz zająłem się kwestiami organizacyjnymi tego przedsięwzięcia  i mam głębokie przekonanie, że przyniesie ona wiele dobrego – dodał.

Odsłonięcie tablicy poprzedziło spotkanie z uczniami „Konarskiego”, w którym oprócz Posła Fryderyka Kapinosa udział wzięli Ksiądz Prałat Janusz Kłęczek, Proboszcz Parafii pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Mielcu; Stanisław Lonczak, Starosta Powiatu Mieleckiego; Radosław Kluza, Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu oraz krewni śp. dr Jacka Bardana –  Fryderyk Szeliga oraz Jacek Bardan, dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

W tym roku upamiętniamy osobę śp. dr Jana Bardana, w 70. rocznicę zdania przez niego matury. Musimy trochę wrócić do tamtych czasów, był to przełom lat 40. i 50. ubiegłego stulecia, kiedy śp. dr Jan Bardan był uczniem I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu    –  mówił do uczniów poseł Fryderyk Kapinos. – Wtedy były całkiem inne warunki, był to czas powojenny, gdzie były trudności z dostaniem się do szkoły, gdy czasami trzeba było kilkanaście kilometrów przejść pieszo, jak również z warunkami bytowymi i możliwościami do nauki – kontynuował poseł Kapinos. – Dzisiaj młodzi ludzie, mocno motywowani, wspierani poprzez stworzenie dla nich komfortowych warunków przez rodziców, mają całkiem inne możliwości. Dlatego patrząc na rodziców i ich zaangażowanie w edukację młodych ludzi widzimy jak dużo poświęcają, żeby ta edukacja była dla nich korzystna i żeby ich dobrze przygotować do życia zawodowego i do życia rodzinnego – oceniał poseł Fryderyk Kapinos.

– Śp. dr Jan Bardan był jednym z pierwszych magistrantów i doktorantów Księdza Profesora Karola Wojtyły, późniejszego Papieża Świętego Jana Pawła II. Jego losy potoczyły się nie tak jak pewnie każdy myślał, bo musiał ciężko pracować w Polsce i na emigracji nie wykonując praktycznie swojego zawodu – wspominał poseł Kapinos. – Dzisiaj musimy sobie zadać pytanie kim byłby śp. dr Jan Bardan w dzisiejszych czasach, który był bardzo chwaloną osobą przez naszego umiłowanego Jana Pawła II. Dzisiaj pewnie największe uczelnie otwierały by przed nim swoje drzwi. Jest to też taki przykład dla młodych ludzi, jak warto walczyć o swoje ideały, bo on dla tych swoich ideałów poświecił swoją przyszłość zawodową – podsumował poseł Fryderyk Kapinos.

Tablica upamiętniająca śp. dr Jana Bardana miała zostać odsłonięta jesienią ubiegłego roku, jednak uniemożliwiła to pandemia COVID-19. Listy do uczestników Uroczystości skierowali Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski i Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz, Arcybiskup Senior Archidiecezji Krakowskiej.

Jan Bardan –  urodzony 14 VI 1933 r. w Jamach, powiat Mielec, syn Jana i Małgorzaty z domu Szeliga. Absolwent Państwowej Koedukacyjnej Szkoły Stopnia Licealnego im. S. Konarskiego w Mielcu z maturą w 1951 r. W tym samym roku rozpoczął studia na Wydziale Filozoficznym (Filozofii Chrześcijańskiej) Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W czasie studiów współredagował uczelniane pismo „Przegląd Etyczny”.

W 1956 r. obronił pracę magisterską z etyki: Człowiek jako istota moralna w filozofii J.-P. Sartre’a. 18 XII 1959 r. doktoryzował się u biskupa Karola Wojtyły (późniejszego papieża Świętego Jana Pawła II), na podstawie rozprawy: Ocena Sartre’owskiej etyki niezależnej. Prowadził niektóre zajęcia ze studentami, ale ostatecznie nie podjął pracy na KUL. Realizował natomiast różne zlecenia, m.in. tłumaczył etyczne fragmenty Sumy św. Tomasza dla „Veritasu” w Londynie, prowadził badania na temat alkoholizmu młodzieży szkolnej w Bochni oraz na zlecenie IER w Warszawie badania socjologiczne na temat stanu gospodarstw rolnych na wsi. W latach 60 jako wychowanek KUL-u miał duże trudności ze zdobyciem stałego zatrudnienia. O

statecznie zakupił gospodarstwo w Bieszczadach i zajął się hodowlą owiec, a później pracował jako drwal. W 1967 r. powrócił do rodzinnych Jam, ożenił się i zbudował dom. W latach 1972-1975 pracował zarobkowo w USA i za zarobione pieniądze zakupił mieszkanie w Krakowie na osiedlu Widok. W latach 1975-1980 pracował w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, ale po poważnej chorobie przeszedł na rentę.

Ze względu na zły stan zdrowia nie mógł spotkać się z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w czasie pielgrzymek do Polski, ale papież wielokrotnie pytał o jednego z pierwszych swoich doktorantów.

Jan Bardan zmarł 18 XI 2015 r. Spoczywa na cmentarzu Batowickim w Krakowie.

(Źródło: Encyklopedia Miasta Mielca)

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Spotkanie z nieletnimi w Ośrodku Kuratorskim

Wiadomości Mielec

Oficjalne wyniki PKW wyborów samorządowych 2024 w Mielcu

Wiadomości Mielec

Dwaj mężczyźni usłyszeli zarzuty posiadania narkotyków

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa