W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

W Mielcu powstanie tężnia solankowa!

W czasie kiedy coraz częściej narzekamy na jakość powietrza w naszym mieście bardzo istotna jest możliwość zaczerpnięcia zdrowego oddechu. Już wkrótce umożliwi nam to pierwsza w Mielcu tężnia solankowa, która zostanie wybudowana na osiedlu Lotników. Projekt został wybrany przez mieszkańców w głosowaniu Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok.

Chciałbym podziękować mieszkańcom Mielca za poparcie tej cennej inicjatywy. Szczególne słowa uznania i ukłony kieruję w stronę kilku osób, które całym sercem zaangażowały się w ten pomysł. Mam tu na myśli przede wszystkim Panią Radną Jolantę Wolską oraz Panią Annę Pulak, które poświęciły swój czas i przez cały okres głosowania zachęcały do wsparcia naszego projektu. Dzięki temu udało się uzyskać poparcie blisko 2 tysięcy mielczan i już w przyszłym roku w naszym mieście powstanie pierwsza tężnia solankowa – mówi Marek Przygoda inicjator projektu. 

Tężnia solankowa to specjalna drewniana konstrukcja, która jest wypełniona gałęziami tarniny, brzozy lub drzew iglastych, po których spływa solanka zawierająca cenne mikroelementy. Powietrze wokół budowli jest nasycone aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli ulega naturalnemu odparowaniu. Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest więc podobny do tego, którego zażywamy podczas nadmorskich spacerów. Eksperci wskazują, że godzinny pobyt w pobliżu tężni solankowej pozwala na przyswojenie takiej samej dawki jodu, jak w trakcie trzech dni spędzonych nad morzem.

W ostatnich latach tężnie solankowe powstają w największych polskich miastach zmieniając otoczenie osiedli na bardziej przyjazne. Tężnie doskonale orzeźwiają w upalne dni, poprawiają nastrój, relaksują, koją nerwy, służą w profilaktyce i leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, nadciśnienia tętniczego, alergii i wielu innych. Stanowią też atrakcyjne miejsca spotkań i integracji mieszkańców. W dobie zanieczyszczenia powietrza, smogu i wielu chorób cywilizacyjnych takie miejsca w przestrzeni publicznej są na wagę złota, dlatego nie dziwi fakt, że tam gdzie już powstały są bardzo często oblegane przez mieszkańców. 

Chcielibyśmy, aby tężnia w Mielcu powstała na wzór tej, którą niedawno oddano do użytku nad Zalewem Nowohuckim w Krakowie. Oczywiście nie wykluczamy innych koncepcji i rozwiązań. Jesteśmy otwarci na propozycje architektoniczne. Przede wszystkim uważamy, że zanim powstanie tężnia solankowa cały teren rekreacyjny wokół Szkoły Podstawowej nr 8 i przy deptaku powinien zostać objęty kompleksowym planem zagospodarowania, tak aby docelowo stworzyć nowoczesną, atrakcyjną i przyjazną przestrzeń do rekreacji i odpoczynku dla mieszkańców – dodaje inicjator projektu.

Liczymy i apelujemy zarówno do Pana Prezydenta jak i Radnych Miejskich o przeznaczenie w budżecie miasta na 2021 rok odpowiednich środków na przeprowadzenie konkursu architektonicznego na zagospodarowanie tego terenu i wybranie najciekawszej propozycji. Być może znajdą się też w naszym mieście firmy, którym zależy na poprawie stanu powietrza i które zechcą wesprzeć finansowano konkurs lub bezpośrednio samą inwestycję? Jestem przekonany, że władze miasta nie mają wątpliwości, co do konieczności rewitalizacji tego obszaru i już wkrótce tereny zielone przy Szkole Podstawowej nr 8 przejdą całkowitą metemorfozę. Myślę, że najbliższych latach na osiedlu Lotników powstanie przestrzeń, z której będziemy dumni i która stanie się wizytówką Mielca jako miasta przyjaznego swoim mieszkańcom – podsumowuje Marek Przygoda.

POWIĄZANE POSTY

Nowy łącznik drogowy jest już gotowy

Wiadomości Mielec

Mieleckie Dni Seniora

Wiadomości Mielec

Spotkanie z literaturą Katarzyny Hudy

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa