W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Galerie Historia Imprezy masowe i koncerty Informacje Materiały video WYRÓŻNIONE (dodatkowa) Wywiady

W Padwi Narodowej upamiętniono Ignacego Łukasiewicza [FOTO, VIDEO]

W tym roku obchodzimy jubileusz 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza. W gminie Padew Narodowa odbyła się inauguracja Roku Ignacego Łukasiewicza.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów w miejscu urodzenia Ignacego Łukasiewicza w Zadusznikach. Następnie w Sanktuarium pw. św. Antoniego z Padwy w Padwi Narodowej została odprawiona Msza Święta, której przewodniczył i homilię wygłosił biskup pomocniczy senior Edward Frankowski.

We wspólnej modlitwie wzięli udział: przedstawiciele władz wojewódzkich na czele z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego Władysławem Ortylem, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, władze powiatu mieleckiego i samorządu gminnego, poczet sztandarowy miejscowej szkoły, a także zaproszeni goście i mieszkańcy gminy.

Po Mszy Świętej, na placu Centrum Multimedialnego Ignacego Łukasiewicza została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca 200. rocznicę urodzin I. Łukasiewicza.

W Szkole Podstawowej w Padwi Narodowej, której patronem jest Ignacy Łukasiewicz, odbyła się 2 cześć uroczystości. Odbyła się konferencja naukowa, która przybliżyła postać Ignacego Łukasiewicza. Jego życie i działalność w przystępny sposób przedstawił Michał Górecki, adiunkt w dziale historycznym Fundacji Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Zaprezentowana została także publikacja „Ignacy Łukasiewicz i jego padewski rodowód”, której autorem jest dr Jerzy Skrzypczak.

Tablica pamiątkowa, która została odsłonięta, jest przytwierdzona do kamienia, który kształtem przypomina płomień. Kamień znajduje się przed budynkiem Centrum Multimedialnego Ignacego Łukasiewicza, który obecnie jest remontowany, a jego oficjalne otwarcie planowane jest na czerwiec br.

YouTube player
e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa