W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

W Tuszowie Narodowym powstanie dzienny dom pomocy

Już w czerwcu 2018 r. w Tuszowie Narodowym zostanie otwarty dzienny dom pomocy. Koszt przedsięwzięcia to ponad 4,6 mln zł.

W Tuszowie Narodowym powstanie dzienny dom pomocy
Do maja 2018 r. potrwa wyposażenie pomieszczeń oraz zagospodarowanie terenów zielonych i utworzenie siłowni zewnętrznej. 


• Dzienny dom pomocy przeznaczony będzie dla 15 osób niesamodzielnych, które będą mogły korzystać z placówki przez 5 dni w tygodniu od godziny 8 do 16.

• W ramach projektu kolejnych 20 osób będzie mogło korzystać z usług opiekuńczych, które świadczone będą w miejscu ich zamieszkania.

• Projekt zakłada także pomoc 35 osobom, które będą korzystały z usługi sąsiedzkiej oraz teleopieki.

We wtorek (28 listopada) w Rzeszowie podpisano umowę na dofinansowanie inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego, między Wojewódzkim Urzędem Pracy, który odpowiada za realizację części RPO i władzami gminy Tuszów Narodowy.

Jak poinformował dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop, trwa już adaptacja pomieszczeń na potrzeby domu. – Do maja 2018 r. potrwa wyposażenie pomieszczeń oraz zagospodarowanie terenów zielonych i utworzenie siłowni zewnętrznej – dodał.

Dzienny dom pomocy przeznaczony będzie dla 15 osób niesamodzielnych, które będą mogły korzystać z placówki przez 5 dni w tygodniu od godziny 8 do 16.

W ramach projektu kolejnych 20 osób będzie mogło korzystać z usług opiekuńczych, które świadczone będą w miejscu ich zamieszkania. Jak tłumaczy Czop, będzie to pomoc „w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych takich jak opieka higieniczna, pielęgnacja zalecona przez lekarza czy zapewnienie kontaktu z otoczeniem”. – Świadczone będą też usługi typowo opiekuńcze w tym pielęgnacja oraz rehabilitacja – zaznaczył.

Projekt zakłada także pomoc 35 osobom, które będą korzystały z usługi sąsiedzkiej oraz teleopieki.

– Sąsiedzkie usługi opiekuńcze to rozwiązanie, dzięki któremu osoby niesamodzielne mogą korzystać z pomocy świadczonej przez osoby blisko zamieszkujące. Usługi te obejmują wspieranie osoby niesamodzielnej i pomoc w podstawowych, codziennych czynnościach domowych i życiowych – powiedział dyrektor WUP.

Natomiast w ramach teleopieki planowany jest zakup opasek życia, czujek czadu i dymu oraz telefonu wraz ze specjalną aplikacją.

Stworzenie domu pomocy w Tuszowie Narodowym dofinansowane zostało z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego. W ramach RPO Podkarpacie otrzyma ponad 2,1 mld euro. Instytucją zarządzającą programem jest podkarpacki urząd marszałkowski. Natomiast Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie pełni rolę instytucji pośredniczącej dla RPO i odpowiada za realizację trzech z jego osi finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego: Regionalny rynek pracy, Integracja społeczna, Jakość edukacji i kompetencji w regionie.

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa