W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Galerie Historia Materiały video Wywiady

Warsztaty historyczne pn. „OKM 1940 Ostaszków-Kalinin-Miednoje. Historia Policji w Roku Jubileuszu 1919 – 2019” [FOTO, VIDEO]

Policjanci, przedstawiciele władz samorządowych, mieleckich instytucji oraz uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych z klas ogólnopolicyjnych wzięli udział w warsztatach historycznych pn. „OKM 1940 Ostaszków-Kalinin-Miednoje. Historia Policji w Roku Jubileuszu 1919 – 2019”.

O Zbrodni Katyńskiej i kobietach w służbie mówili Grażyna Szkonter i Jarosław Olbrychowski. Prelegenci zwracali uwagę na budowanie etosu policyjnej służby. 10 marca w Urzędzie Miasta w Mielcu odbyły się warsztaty historyczne „OKM 1940 Ostaszków-Kalinin-Miednoje.

Historia Policji w Roku Jubileuszu 1919 – 2019”. Warsztaty wpisują się w obchody 95. rocznicy powołania Policji Kobiecej w 1925 roku. W spotkaniu uczestniczyli: Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu dr Jerzy Skrzypczak, uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu z klas ogólnopolicyjnych oraz mieleccy policjanci. Celem warsztatów było przede wszystkim przybliżenie organizacji, wyszkolenia i sposobu funkcjonowania Policji Państwowej II RP – a także etosu służby.

Prowadzący warsztaty Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w Łodzi – Jarosław Olbrychowski, mówił o losach funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy w wagonach transportowani byli do obozów NKWD na terenie Ostaszkowa, Kalinina, Starobielska. To właśnie na przełomie 1939 r. i 1940 r. jeńcy tych obozów, przetrzymywani byli w nieludzkich warunkach. Stamtąd trafiali do obozu w Kalininie, gdzie wykonywano na nich egzekucję. Potem przewożono ich ciała do miejscowości Miednoje, gdzie grzebano w dołach śmierci. Jarosław Olbrychowski wspomniał również o swoim dziadku, przodowniku Policji Państwowej – Edwardzie Olbrychowskim, który zginął w 1940 roku na „nieludzkiej ziemi”. Uzupełnieniem przekazywanych informacji były unikatowe zdjęcia i dokumenty – przedstawiające wyposażenie, umundurowanie.

Warsztaty historyczne prowadziła również Grażyna Szkonter – Prezes Oddziału Świętokrzyskiego Warszawskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”. Słuchacze dowiedzieli się, jak powstawała, jakie miała struktury i jaką działalność prowadziła policja w okresie II Rzeczypospolitej. Następnie Grażyna Szkonter opowiedziała o obowiązujących w tamtych czasach zasadach przyjęcia do Policji Państwowej i utworzeniu Policji Kobiecej. Nie zabrakło także informacji dotyczących losów mundurowych pełniących służbę na wschodzie po wybuchu II wojny światowej. Ogólnopolski program edukacyjno-historyczny OKM 1940 realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Policji.

Jest także elementem misji rodzin policjantów II RP związanej z przywracaniem prawdy oraz kultywowaniem tradycji zawartej w sentencji „Bóg, Honor, Ojczyzna”. OKM 1940 (skrót od nazw Ostaszków, Kalinin, Miednoje).

YouTube player
e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa