W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Informacje Kultura i nauka

Warsztaty literackie MGL Słowo TMZM

Ruszył tegoroczny cykl warsztatów literackich zaplanowanych przez  MGL SŁOWO TMZM.  Warsztaty w dniu 22.07.2021 poprowadził Andrzej Piskulak, dziennikarz, redaktor, publicysta, pisarz, autor tomików wierszy, powieści i dramatów,  dziennikarz  Katolickiej Agencji Informacyjnej, członek Kieleckiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Prelegent posiada bardzo bogaty dorobek  twórczy  w wielu dziedzinach życia literackiego, dziennikarskiego, redaktorskiego. Wielokrotnie odznaczany nagrodami państwowymi/ Brązowy i Złoty Krzyż Zasługi/, Brązowym medalem „zasłużony kulturze GLORIA ARTIS” oraz  wieloma nagrodami i wyróżnieniami  o znaczeniu ogólnopolskim oraz regionalnym.

Prelegent poprowadził warsztaty zatytułowane ” Warsztaty literackie w teorii i praktyce- przygotowanie do druku utworów literackich”  na życzenie członków MGL SŁOWO reprezentowanych  przez prezesa SŁOWA- Aleksandrę Pigułę.

Bogaty dorobek literacki, dziennikarski i redaktorski prelegenta, a zatem jego wielkie doświadczenie w przygotowaniu do druku wielu utworów literackich,  pozwoliło uczestnikom  warsztatów, a zwłaszcza adeptom sztuki literackiej młodego pokolenia,  przybliżyć się  do zmierzenia się z niełatwymi procesami wydawniczymi, które jawią się w ich marzeniach i oczekiwaniach.

 Warsztaty prowadzone były w formie żywego bieżącego kontaktu ich uczestników z prelegentem i dostarczyły uczestnikom spory zasób wiedzy, zwłaszcza pragmatycznej, niezbędnej do przygotowania do druku książki literackiej.

Prelegent na przykładzie z autopsji przekazał uczestnikom warsztatów jak powinno się kształtować pomysł na książkę, a następnie jak formułować szablon ogólnego planu książki, zarys fabuły oraz szablon manuskryptu.

Prelegent zaprezentował uczestnikom zasady tworzenia poprawnego maszynopisu, w tym dobór edytora, pliku, nośnika. Omówił, jak należy ustawić edytor, rolę akapitu, znaków obcojęzycznych i symboli, znaków interpunkcyjnych. Zaprezentował, jak powinien zostać poprawnie wpisany wiersz i proza, jak eliminować błędy w tekście oraz rolę rewriterów. Uczestnicy opuszczali warsztaty wzbogaceni o przekazaną przez prelegenta wiedzę, zwłaszcza pragmatyczną, która niewątpliwie powinna pozwolić im mierzyć się z zamiarem wydania własnej pozycji wydawniczej.

Warsztaty zostały znakomicie zorganizowane przez prezes MGL SŁOWO –Aleksandrę Pigułę w Sali Bankietowej Hotelu Polskiego przy wydatnej pomocy pracowników Hotelu Polskiego, a zwłaszcza pani Renaty Występek.

MGL SŁOWO TMZM składa także podziękowania Panu Prezydentowi Miasta Mielca- Jackowi Wiśniewskiemu oraz Jego służbom za wsparcie tego i wiele innych zadań publicznych z zakresu literatury ujętych w tegorocznej Umowie zawartej z TMZM.

Relację przygotował Janusz Chojecki, Mielec, 23.07.2021

Autorem załączonych do relacji zdjęć jest Zbigniew Wicherski.

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa