Slider
Image default
Galerie Kultura i nauka

Warsztaty lotnicze w mistrzowskim wydaniu [FOTO]

Pod patronatem Prezydenta Mielca, Fryderyka Kapinosa odbyły się w weekend warsztaty dla pilotów. Bezpłatne zajęcia przyciągnęły osoby z Jarosławia, a nawet Krakowa. Marek Niewiadomy i Wojciech Wojtaczka wyjaśniali jak zacząć latać na przelotach i brać udziału w zawodach sportowych.

Organizatorem wydarzenia była sekcja lotnicza Stowarzyszenia Klub Historyczny Prawda i Pamięć, która przede wszystkim dzięki wsparciu miasta Mielca mogła zrealizować przedsięwzięcie, mówi Jakub Cena, pomysłodawca: – Naprawdę nie jest łatwo w tak było łatwo w tak intensywnym okresie jakim jest dla szybowników lato. Nasi mistrzowie, dodatkowo że biorą udział w zawodach realizują swoje plany zawodowe też związane z lataniem tylko, że na samolotach. Tym bardziej cieszy fakt, że poświecili swój czas – komentuje.

Podczas zajęć duże zainteresowaniem cieszył się temat meteorologii i „wykładania” tras przelotu. Jak wiadomo powszechnie, szybowcowe jako bezsilnikowe statki powietrze, latanie warunkują od pogody i wiedzy pilota, który umiejętnie wykorzystuje tą wiedze.

– Ciekawym elementem zajęć, była również analiza VIDEO lądowań przygodnych. Wojciech Wojtaczka pokazywał uczestnikom chociażby swoje lądowanie w Alpach, gdzie brał ostatnio udział w zawodach szybowcowych. Lądowanie w górach to dla pilotów z nizin często nowe doświadczenie. Jak radzić sobie w tych trudnych warunków omawiał sam mistrz – dodaje Jakub Cena, organizator.

Drugi dzień zdominowany został przez temat nawigacji i warsztatów z programem LK8000, popularnym systemem nawigacji wśród pilotów szybowcowych, samolotowych czy tych latających na paralotniach. W szybownictwie sportowym od wielu lat nierozłączną częścią jest sprzęt elektroniczny. Ich niezawodność i właściwa nastawienie, kalibracja, często determinują sukces w zawodach czy pokonywaniu znacznych odległości. Prezentacje i materiały zostaną do udostępnione uczestnikom.

Kolejnym etapem Mieleckiej Akadami Lotniczej, będzie obóz szybowcowy wraz z mistrzami świata, którzy sprawdzą nabytą wiedzą w praktyce. Organizatorzy dziękują za wsparcie partnerom wydarzenia Miastu Mielec oraz: Mieleckiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Spółce Lotnisko, firmie Colpack Avionic oraz mediom w pomocy przy promocji wydarzenia. Pilotów prelegentów wspiera również Partner Podkarpackie, czyli samorząd województwa podkarpackiego.

 

 

Slider

Zobacz też...

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zaloguj

Nie masz konta?Zarejestruj się tutaj
X

Rejestracja