Brawo, brawo! Pomyślnie przeszedłeś rozmowę kwalifikacyjną. To jest cudowne. Myślimy, że już myślisz, co dalej?
W dzisiejszych czasach znalezienie odpowiedniej pracy jest dość łatwe. Sposobów jest wiele – portale społecznościowe, specjalne serwisy poszukiwania pracy, gazety, bezpośrednio od pracodawcy. Jeśli ta druga metoda Ci nie odpowiada, radzimy skorzystać z naszej rady: aby znaleźć odpowiednią ofertę pracy, użyj słów kluczowych, takich jak praca Radomyśl Wielki lub bardziej specjalistycznie – np. praca inżynier.
Załóżmy, że znalazłeś już odpowiedni wakat i wydaje ci się, że pomyślnie przeszedłeś rozmowę kwalifikacyjną. Ale jakie kolejne kroki podjąć, aby to stanowisko było zdecydowanie Twoje?
Co robić po rozmowie kwalifikacyjnej
Poniższe wytyczne mogą pomóc Ci poczuć się pewniej, profesjonalnie i bardziej uzasadnionym w działaniach następczych po rozmowie kwalifikacyjnej, co potencjalnie wyniesie Cię na szczyt listy kandydatów:
- Zapytaj o dalsze kroki i dane kontaktowe;
- Przejrzyj wyniki rozmowy kwalifikacyjnej;
- Zrób listę wszystkiego, co chcesz zapamiętać;
- Podziękuj menedżerowi ds. rekrutacji za pomocą notatki;
- Dołącz do platform sieci biznesowych w mediach społecznościowych;
- Dołącz dokumentację uzupełniającą;
- Czekaj.
Zapytaj o dalsze kroki i dane kontaktowe
Jedną z rzeczy, które powinieneś zrobić po rozmowie kwalifikacyjnej, jest skontaktowanie się z menedżerem ds. rekrutacji.
Zasadniczo powinieneś skontaktować się z menedżerem ds. rekrutacji, aby dowiedzieć się, co dalej robić, zamiast pozostać w ciemności. Możesz zadać mu takie pytania jak:
- Jakie są kolejne kroki?
- Jak myślisz, ile dni zajmie Ci podjęcie decyzji?
- Czy odbędzie się druga rozmowa kwalifikacyjna i kiedy w przyszłości będziesz kontaktować się z kandydatami?
- Dzwoniąc do niego po rozmowie kwalifikacyjnej, aby uzyskać odpowiedzi na powyższe pytania, będziesz wiedział, czy warto czekać.
Przejrzyj wyniki rozmowy kwalifikacyjnej
Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, które powinieneś zrobić po rozmowie kwalifikacyjnej. Próba zbadania i oceny siebie pomoże ci zrozumieć, czy masz większe szanse, czy nie.
Możesz zacząć od zapisania pytań, które pamiętasz i tego, jak na nie odpowiedziałeś, aby zmierzyć swoje wyniki.
Zrób listę wszystkiego, co chcesz zapamiętać
Oprócz tego, jak odpowiedziałeś na pytania oraz co powiedziałeś, a czego nie, zapisz wszystko, co chcesz zapamiętać. Jeśli spotkałeś kilka osób, wymień ich nazwiska.
Ponadto możesz zapisać wszelkie obserwacje dotyczące środowiska pracy, w związku z którymi możesz mieć dodatkowe pytania.
Podziękuj menedżerowi ds. rekrutacji za pomocą notatki
Wysłanie notatki z podziękowaniem jest jedną z najważniejszych rzeczy do zrobienia po rozmowie kwalifikacyjnej. Napisz notatkę z podziękowaniami w ciągu 24 godzin od rozmowy kwalifikacyjnej.
W niektórych firmach odpowiednia może być bardziej formalna notatka, na przykład odręczna kartka z podziękowaniami.
Dołącz do biznesowych platform społecznościowych
Sprawdź, czy możesz skontaktować się z osobą przeprowadzającą rozmowę kwalifikacyjną po rozmowie kwalifikacyjnej, jeśli korzystasz z portali społecznościowych.
Być może, jeśli przyjmą Twoją prośbę, oznacza to, że chcą dowiedzieć się o Tobie więcej.
To ważny krok w poszerzaniu Twojej sieci osobistej. Rozszerzanie sieci kontaktów jest korzystne i pozwala zachować nadzieję na przyszłe możliwości, nawet jeśli znajdziesz się na innym stanowisku w innej firmie.
Dołącz wszelką dokumentację uzupełniającą
Jeśli wymagane są jakieś dokumenty uzupełniające, prosimy o przesłanie ich po rozmowie kwalifikacyjnej.
Może to być lista referencji, pisemna ocena lub nawet dokumenty potwierdzające zgodę na różne weryfikacje przeszłości w ramach procesu wstępnej selekcji.
Ich odzyskanie tak szybko, jak to możliwe, powinno być najwyższym priorytetem.
Czekaj
Wypełnij swój czas oczekiwania po rozmowie kwalifikacyjnej, przeglądając wyniki rozmowy kwalifikacyjnej, ucząc się nowych umiejętności i natychmiast przygotowując się do nadchodzących rozmów kwalifikacyjnych.
Możesz skontaktować się z osobami w Twojej istniejącej sieci, które są powiązane z firmą, aby sprawdzić, czy mogą dostarczyć dodatkowych informacji lub porozmawiać z nimi.
Czego nie robić po rozmowie kwalifikacyjnej
Oto 3 rzeczy, których nie powinieneś robić po rozmowie kwalifikacyjnej:
- Nie myśl w kółko swojej rozmowy kwalifikacyjnej
Zbyt łatwo jest dać się wciągnąć w rzeczy, których nie pokazałeś podczas rozmowy kwalifikacyjnej i przez cały czas odtwarzać w myślach te scenariusze. To naprawdę obrzydliwe zachowanie.
To psuje nastrój i stwarza fałszywe wrażenie, jak przebiegła rozmowa kwalifikacyjna.
- Niepokoić menedżera ds. rekrutacji
Niepokój lub częste telefony do osoby przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną to coś, czego nie powinieneś robić po rozmowie kwalifikacyjnej.
Po prostu wyślij wiadomość z podziękowaniami w ciągu 24–48 godzin od rozmowy kwalifikacyjnej, a następnie nie kontaktuj się ponownie z menedżerem ds. rekrutacji, dopóki nie powie, że się z Tobą skontaktuje.
Nie ma powodu kontaktować się z menadżerem ds. rekrutacji, chyba że masz pilną prośbę lub pojawi się coś poważnego.
- Przestań szukać
Nic nie jest oficjalne, dopóki nie zostanie podpisana umowa. Nawet jeśli udzieliłeś najlepszej rozmowy kwalifikacyjnej w swoim życiu, a menedżer ds. rekrutacji cię wychłostał, nie ma gwarancji, że dostaniesz tę pracę.
Wiedząc, co robić, a czego nie robić po udanej rozmowie kwalifikacyjnej, czas na ocenę siebie. Myślisz, że oddzwonią? Myślałeś, że coś schrzaniłeś? Uspokój się, nie zamartwiaj się tym.
Możesz podjąć odważny krok i znaleźć inną pracę, zamiast pływać w oceanie żalu. Tylko upewnij się, że rozumiesz i tym razem zrób to dobrze.
Materiał Partnera