W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Informacje Kultura i nauka

Weronika Wilczyńska zdobywczynią I miejsca w Herbertiadzie!

23 września 2016 roku Weronika Wilczyńska, tuszymianka, uczennica 3 klasy Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Przecławiu zdobyła I miejsce w XVII Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada” w Kołobrzegu. Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada”, który w dniach od 22 do 24 września 2016 roku już po raz siedemnasty odbył się w Kołobrzegu, postrzegany jest jako święto „Księcia Poetów” – jednego z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku, dwukrotnie nominowanego do literackiej Nagrody Nobla.

To jedyne cykliczne wydarzenie kulturalne w Polsce, którego najważniejszym celem jest rozpowszechnianie wiedzy o osobie i dorobku twórczym tego poety, ale także prezentowanie programów artystycznych inspirowanych jego dziełami. Integralnym elementem „Herbertiady” są warsztaty i konkurs recytatorski dla młodzieży ponadgimnazjalnej. „Herbertiada” została wymyślona i stworzona przez Katarzynę Pechman, obecną dyrektor artystyczna tej imprezy.

 

… trzeba śnić cierpliwie
w nadziei że treść się dopełni
że brakujące słowa
wejdą w kalekie zdania
i pewność na którą czekamy
zarzuci kotwicę.

Zbigniew Herbert „Zasypiamy w słowach”

 

Wartości, które reprezentuje twórczość Zbigniewa Herberta, mają uniwersalne i nieprzemijające znaczenie także w wieku XXI. Ks. J.Twardowski mówił, że bardzo cenił Zbigniewa Herberta, jego twórczość poetycką i jego bezkompromisową postawę w życiu.

Uważał też, że poeta ten był niewątpliwie sędzią naszej epoki, który wnikliwie osądzał wartości i stał na straży wartości najwyższych w życiu ludzkim.: miłości, uczciwości itp. Zbigniew Herbert kierował się w swoim życiu niezmiennym systemem wartości, cenił niezależność. Swoją poezją wyrażał maksymą: W każdym starciu ze światem być po stronie słabszego.

 

 

uhjjjjj

 

Publiczność przyzwyczajona jest do tego, że „Herbertiada” trwa kilka dni, w istocie jednak impreza ma większy zasięg czasowy i przestrzenny. Tegoroczny przegląd rozpoczął się 22 września o godzinie 11.00 warsztatami recytatorskimi, które poprowadził aktor Wojciech Machnicki w Zespole Szkół Społecznych nr 1 im. Z. Herberta.

Warsztaty te polegały przede wszystkim na pracy nad tekstami Z. Herberta, które młodzież przygotowała na konkurs recytatorski, ale także była to okazja do poznania warsztatu aktorskiego i innych technik prezentacji tekstu.

Drugiego dnia, tj. 23 września o godzinie 10.00 w Regionalnym Centrum Kultury im. Z. Herberta (mała sala teatralna) rozpoczął się konkurs recytatorski, do którego przystąpiła młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych m.in. ze Szczecina, Poznania, Koszalina, Trzebiatowa, Słupska, Nowogardu, Przecławia i innych miejscowości Polski.

Swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowało 29 uczniów. Ich interpretacje oceniało trzyosobowe jury, w składzie: Monika Rasiewicz (wieloletni pedagog Krakowskiej PWST, profesor Krakowskiej Akademii Muzycznej i Akademii Ignatianum w Krakowie, aktorka), Janusz Andrzejewski (aktor Teatru Nowego w Poznaniu) i Helena Elert (polonistka z Kołobrzegu).

Uczestnicy ubiegali się o tytuł laureata Grand Prix oraz o nagrody ufundowane przez Prezydenta RP i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wręczenie nagród oraz podsumowanie konkursu nastąpiło tego samego dnia. Gala „Herbertiady” odbyła się 24 września.

Rozpoczęto ją prezentacją laureatów piątkowego konkursu recytatorskiego, a następnie publiczność zobaczyła dwa programy artystyczne i nagrany w 1972 r. przez TVP wywiad, którego udzielił Zbigniew Herbert Aleksandrowi Małachowskiemu.

Na wspomnianą część artystyczną złożyły się spektakl muzyczno – poetycki reżyserii Grażyny Matyszkiewicz pt. „Czas ciemnej gwiazdy” (wiersze Z. Herberta z muzyką S. Radwana, J. K. Pawluśkiewicza, J. Strobla, M. Kulentego i A. Trąbczyńskiego) , który zaprezentowali aktor Aleksander Trąbczyński, Aga Derlak (fortepian, flet poprzeczny) i kontrabasista Tymon Trąbczyński oraz spektakl pt. „Nie pytaj, czym jest róża. Bajki Herberta”.

Wybrane utwory Z. Herberta zaprezentowali aktorzy: Agata Piotrowska – Mastalerz i Dariusz Kowalski. Galę poprowadził student PWST we Wrocławiu Patryk Bartoszewski. Organizatorem „Herbertiady” jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna, a partnerami: Gmina Miasto Kołobrzeg, PKN ORLEN, Fundacja Stefczyka, Fundusz Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego Fundacja PZU.

 

ihih

 

Patronat honorowy objęli: Rodzina Zbigniewa Herberta (Katarzyna Herbert, Halina Herbert – Żebrowska i Rafał Żebrowski), Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,I Wicepremier prof. dr hab. Piotr Gliński, Wojewoda Zachodniopomorski, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska, Prezydent Miasta Kołobrzeg Janusz Gromek.

Patronat medialny sprawowali: TVP 3, Radio Plus, Radio Koszalin, „Gość Niedzielny”, Radio Kołobrzeg, „Kulisy Kołobrzeskie”, TKK Kołobrzeg oraz portal www.miastokolobrzeg.pl.

Tekst: M.Wąż

Fot. J.Błażyński

 

 

 

ygghh

 

mlml

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Uczniowie ZSE na ogólnopolskim konkursie Liga Młodych Logistyków

Wiadomości Mielec

Policjanci zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę w Izbiskach

Wiadomości Mielec

Znani zasłużeni nauczyciele obchodzili jubileusz

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa