W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje Materiały video Wywiady

Na wiosnę rozpocznie się modernizacja linii kolejowej Mielec – Padew Narodowa [FOTO, VIDEO]

Już w marcu rozpocznie się modernizacja kolejnego odcinka linii kolejowej L25 z Mielca do Padwi Narodowej. Szczegóły tej inwestycji przedstawiono dziś w Mielcu podczas konferencji prasowej.

Zaproszonych gości i dziennikarzy zaprosił dyrektor mieleckiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu Waldemar Barnaś, co dodatkowo podkreśla znaczenie gospodarcze tej linii. Wykonawcą remontu będzie firma Swietelsky Rail Polska, którą podczas dzisiejszego spotkania reprezentował Wojciech Więckowski. Podpis na umowie ze strony PKP PLK złożył Mateusz Wanat dyrektor Regionu Południowego Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber, europoseł Tomasz Poręba, poseł Fryderyk Kapinos, marszałek Władysław Ortyl, wicewojewoda Jolanta Sawicka i wiceprezes PKP PLK Mirosław Skubiszyński.

Inwestycja ma kosztować 112 mln (98 mln netto) z czego 85% to dofinansowanie z Regionalnego Programu Województwa Podkarpackiego dla którego instytucją zarządzającą jest urząd marszałkowski. Obecni byli również samorządowcy Jan Tarapata, radny województwa, starosta mielecki Stanisław Lonczak i wiceprezydent Mielca Paweł Pazdan oraz radni powiatowi.

Rewitalizacja odcinka Mielec – Padew obejmuje m.in. kompleksową wymianę torów oraz budowę wiaduktu. Dla podróżnych przebudowana zostanie stacja Chorzelów oraz przystanki w Jaślanach i w Tuszowie Narodowym. Także w ramach tej inwestycji w Mielcu powstanie nowy wiadukt drogowy przy ul. Sienkiewicza, który zastąpi dwa skrzyżowania kolejowo-drogowe w poziome szyn. Takie rozwiązanie zwiększy bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i znacznie usprawni komunikację drogową. Planowana jest także przebudowa wielu innych skrzyżowań kolejowo-drogowych, która zapewni sprawne i bezpieczne przejazdy.

Prace mają ruszyć w marcu przyszłego roku i zakończyć się po dwunastu miesiącach. Odcinek Mielec – Padew prowadzi również do linii L79 łączącej się z Linią Hutniczą-Szerokotorową (L65) i terminalem LHS w Woli Baranowskiej. PKP PLK planuje także modernizację tej linii, a spółka PKP LHS i firma Treeden inwestycje w rozbudowę terminali przeładunkowych LHS. Ich budowa jest również współfinansowana ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

To  nie koniec inwestycji w powiecie mieleckim. Zadaniem innego wykonawcy – który jest wyłaniany w oddzielnym postępowaniu, będzie budowa przejścia podziemnego w Mielcu w ciągu ulic Ks. Skargi i Drzewieckiego. Nowy obiekt zastąpi trasę w poziomie szyn i zwiększy poziom bezpieczeństwa. To kolejne udogodnienie w obszarze mieleckiej stacji będzie gotowe pod koniec przyszłego roku.

We wrześniu zakończył się I etap modernizacji czyli odcinek Mielec – Dębica. Ta inwestycja kosztowała 300 mln zł (wydatki kwalifikowalne 239 mln), a dofinansowanie z Funduszy Europejskich stanowiło kwotę 203 mln zł. W ramach tego zadania: przebudowano 32 km torów, wyremontowano przystanki na całej trasie, a w Mielcu powstały zupełnie nowe perony i przejście podziemne. Nowe instalacje są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Zamontowano także nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym i przebudowano lub wyposażono w dodatkowe urządzenia  przejazdy kolejowo – drogowe m.in. w Mielcu, Rzochowie, Rzemieniu, Pustkowie i Tuszymie. Pociągi osobowe jadą z prędkością 120 km/h a towarowe 80 km/h. Czas dojazdu z Mielca do Dębicy to teraz 35 minut. 

Tekst: Tomasz Leyko, Anna Magda

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie

YouTube player
e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Stal Mielec czy Stal Rzochów [FELIETON]

Wiadomości Mielec

26-latka straciła prawo jazdy za nadmierną prędkość

Wiadomości Mielec

Komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa