W grudniu 2020 roku dla uczniów klas maturalnych z Zespołu Szkół Budowlanych w Mielcu odbyły się zajęcia z historii i kultury polskich Żydów.
Z niezwykle bogatych losów diaspory żydowskiej tematyka prelekcji dotyczyła przede wszystkim holocaustu na ziemiach polskich. Wykładowcy z muzeum Polin, panie Barbara Subko i Beata Meller oraz pan doktor Mariusz Jastrząb w czasie zajęć angażowali młodzież, która musiała wykazać się wiedzą o losach narodowości wyznania mojżeszowego.
Archiwalne dokumenty, zdjęcia, zapiski i rysunki, pochodzące ze zbiorów Muzeum POLIN oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego ukazały cierpienie związane z głodem, niepewność jutra i poczucie bliskości śmierci. Zwrócono także uwagę na różne postawy Polaków wobec losu Żydów w czasie okupacji. Na uwagę zasługuje wykład pani Barbary Subko, która przedstawiła losy Żydów mieleckich, stanowiących większość mieszkańców miasta Uczniowie dowiedzieli się, iż w ciągu kilku dni unicestwiono połowę mieszkańców ówczesnego Mielca, ok. pięciotysięczną społeczność mieleckich Żydów, która żyła tam od kilkuset lat.
Skutki tych działań były porażające: końca wojny w Mielcu doczekało niewiele ponad trzystu Żydów, którzy potem rozproszyli się po Europie i USA. Wykład i wirtualne zwiedzanie muzeum Polin, było niezwykłą lekcją historii, ale także doskonałym wprowadzeniem do literatury lat wojny i okupacji. Należy podkreślić, iż maturzyści przed wykładami pracowników z Muzeum Polin, mieli cykl lekcji z historii poświęcony tematyce eksterminacji narodowości żydowskiej w czasie II wojny światowej.
Zajęcia połączone z warsztatami zrobiły ogromne wrażenie na młodzieży. Inicjatorkami tego typu zajęć były nauczycieli historii pani Bogumiła Starzyk i Iwona Kopera.