W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Felietony WYRÓŻNIONE (dodatkowa)

Władza chce pozbawić Polaków niezależnych mediów! [FELIETON]

Ostatnie posiedzenie Sejmu RP w 2021 roku zapisze się niechlubnie w dziejach polskiej demokracji. Posłowie władzy z pogwałceniem regulaminu Sejmu RP przyjęli kontrowersyjne prawo nazywane w skrócie „Lex TVN”. Musimy mieć świadomość, że jeżeli zostanie ono ostatecznie przyjęte to będzie oznaczało, że rządzący odbierają nam prawa człowieka, do których należy m.in. dostęp do informacji i pluralizm mediów.

Przyjęta przez Sejm RP głosami tzw. zjednoczonej prawicy oraz posłów Kukiza nowelizacja ustawy medialnej, oznacza, że TVN będzie mieć problemy z nadawaniem w Polsce. Sama procedura głosowania w dniu wczorajszym odbyła się w atmosferze skandalu i łamania regulaminu Sejmu RP. 

Co oznacza „Lex TVN”?

To nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, a zmiana generalnie polega na tym, że podmiot działający w Polsce może nadawać, gdy ma siedzibę w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i dodatkowo nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG. Co automatycznie wyklucza TVN, który należy do amerykańskiego właściciela, ale mającego spółkę „córkę” w UE i jednocześnie EOG.

Niestety, to jest moim zdaniem, kolejny krok do całkowitej likwidacji niezależności rynku medialnego, ponieważ dziś władza zabiera się za TVN, już upartyjniła media publiczne i większość regionalnych gazet, a kolejny krok to mogą być np. portale lokalne, a potem także media społecznościowe.

Warto dodać, że niezależność mediów to podstawa każdej demokracji, a także gwarancja respektowania praw człowieka, a tym samym funkcjonowania Polski w UE. Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za wartości i przejrzystość, wyraziła zaniepokojenie próbą likwidacji niezależnych mediów w Polsce, a także zapowiedziała kroki, które mają temu zapobiec. Jednak przy wizji Polexit, który szykuje nam PiS, niestety to głos, który nie dotrze ani do władzy, ani do prezydenta, który mógłby zastopować to haniebne prawo. 
Dominik Łazarz, autor artykułu, ekonomista, doktorant rzeszowskiej WSIiZ, ekspert ds. UE Europe Direct w Rzeszowie oraz Gdański. Pełnił m.in. funkcję dyrektora Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej oraz Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie.

Dominik Łazarz

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Stal Mielec czy Stal Rzochów [FELIETON]

Wiadomości Mielec

Przewodnik po atrakcjach dla wnuków i dziadków w Mielcu i okolicy [FELIETON]

Wiadomości Mielec

Takiej książki jeszcze w Mielcu nie było! [FELIETON]

Wiadomości Mielec

1 Komentarz

Julek 21 grudnia 2021 (wtorek) at 18:25

A od kiedy TVN był i jest niezależny? Niezależna telewizja to jest TV Trwam utrzymywana w całości z dobrowolnych datków. Jak sobie dobrze przypominam to za ,,Tuska,, Polacy jej bronili żeby miała jedno miejsce na multipleksie a koncern ItI to miał ich 6 czy 9 czyli tłuste koty. Mówienie , że TVN jest niezależny to nie jest nadużycie to jest zwyczajne kłamstwo.

Odpowiedz

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa