W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Przestępstwa, skandale, afery

Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo w czasie świąt

Czas przedświątecznych zakupów, przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku jest tym, w którym nasila się działanie oszustów, kieszonkowców i domokrążców.

Policjanci apelują o ostrożność wobec osób odwiedzających nasze domy, a także zabezpieczenie mieszkań i domów na czas świątecznych wyjazdów. Podczas przedświątecznych zakupów zadbajmy również o swoje dokumenty, portfele i telefony. Bądź ostrożny, nie daj się okraść!
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia.

To czas wzmożonych zakupów. Zabiegani i roztargnieni, zajęci zakupami często tracimy czujność. Niejednokrotnie wykorzystują to kieszonkowcy. Policjanci przypominają – przedświąteczny okres to czas, kiedy złodzieje stają się szczególnie aktywni. W tym czasie policjanci zwracać będą uwagę na przeciwdziałanie kradzieżom i oszustwom w mieleckich centrach handlowych, na targowiskach i bazarach.

Policjanci będą patrolować okolice miejsc, gdzie prowadzi się handel wyrobami pirotechnicznymi i sprzedaż choinek. Pamiętajmy, że nasze zmęczenie i roztargnienie podczas tych szczególnych dni wykorzystać mogą złodzieje i domokrążcy.

• w miejscach niebezpiecznych trzymaj swoją torebkę lub saszetkę z przodu, zamknięciem do siebie;
• kluczy do mieszkania nie noś z dokumentami z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet, może okraść twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować;
• nie trzymaj portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb;
• podczas mierzenia garderoby, pakowania sprawunków, płacenia w sklepie, nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę;
• zwracaj uwagę na sztuczny tłok i zamieszanie wokół ciebie w sklepie, autobusie czy w innym miejscu;
• jeśli zauważysz moment kradzieży krzycz głośno „złodziej”; staraj się zwrócić uwagę jak największej liczbie osób na to zdarzenie;
• powiadom jak najszybciej Policję (prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji);

W przypadku, kiedy poczujemy się zagrożeni, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Zawsze możemy zadzwonić na numery alarmowe 997 i 112.

Święta to również czas, w którym wiele osób będzie odwiedzać swoje rodziny. Wyjeżdżając zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie mieszkania czy domu przed wyjazdem.
• Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, cenniejszej biżuterii czy papierów wartościowych jest bank.
• Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką. Zabezpieczmy należycie drzwi i okna swojego mieszkania, załóżmy dobre zamki.
• Uważajmy na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytajmy, kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne Policji, gdyby do włamania doszło.
• Współdziałajmy z sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesujmy się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.
• Opuszczając na dłużej mieszkanie nie zostawiajmy widocznych oznak swej nieobecności. Poprośmy sąsiadów, by otwierali na krótko okna, opróżniali skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączali na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

26-latka straciła prawo jazdy za nadmierną prędkość

Wiadomości Mielec

VI Super Sprint Mielecki Targum [FOTO]

Wiadomości Mielec

Kryminalni zatrzymali poszukiwanego listem gończym

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa