Slider

Szczegóły wydarzenia

  • Date:

 

 

23 września 2017 godz. 11.00 spacer edukacyjny śladami kultury żydowskiej w Mielcu (miejsce zbiórki: Rynek)

Spacer poprowadzi Szymon Burek, kulturoznawca UMCS a także członek Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE.

Projekt edukacyjny „Shalom! Mielec!” to próba pokazania mieszkańcom Mielca współczesnej kultury żydowskiej w nawiązaniu do historii naszego miasta, w którym przed wojną mieszkało wielu Żydów.

W Mielcu jest wiele pozostałości po polsko – żydowskiej historii. Dawne domy żydowskie do tej pory znajdują się w najstarszej części miasta. Są cmentarze, wspomnienia o ludziach, którzy tworzyli tożsamość regionu.

Jedno z działań projektu odbędzie się w kamienicy, która znajduje się przy ul. Mickiewicza 47 w Mielcu. To tam przez wiele lat funkcjonowała żydowska gospoda. Dziś w tym budynku znów jest restauracja, z której mieszkańcy korzystają nie znając historii tego miejsca. Chcemy przypomnieć atmosferę sprzed lat i zorganizować koncert kapeli klezmerskiej „Rzeszów Klezmer Band” z Rzeszowa.

Dzięki współpracy z krakowskim Żydowskim Muzeum Galicja w galerii stowarzyszenia JARTE zaprezentujemy wystawę „Oblicza oporu. Wojenne fotografie Faye Schulman, żydowskiej partyzantki”. Wystawa zawiera unikalne zdjęcia autorstwa Faye Schulman
dokumentujące zarówno walkę, jak i życie codzienne żydowskich partyzantów.

Kładziemy nacisk na charakter edukacyjny całego projektu, dlatego zorganizujemy otwarty spacer po miejscach szczególnie związanych z kulturą żydowską w Mielcu. Spacer poprowadzi Szymon Burek, kulturoznawca UMCS a także członek Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Kulturalne JARTE
Urząd Miejski w Mielcu
Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu

Partner:
Jacek i Placek Bistro

Patronat honorowy:
Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie

Patrona medialny:
Tygodnik Regionalny Korso
Radio Leliwa

 


Slider

Slider
Slider
Slider
Redaguj z nami…
napisz
Slider

SliderSlider


Slider

Slider

Slider