Szczegóły wydarzenia

  • Date:

 

17 września w parku etnograficznym odbędzie się świętowanie Europejskich Dni Dziedzictwa. Towarzyszyć temu będzie świetna muzyka Alicji i Jacka Hałasów.

Park etnograficzny jest miejscem, które ze swej natury prowokuje do myślenia o krajobrazie i jego przemianach. W czasie tegorocznej edycji wydarzenia pracownicy skansenu zaproszą zwiedzających do refleksji nad związkami między pejzażem a kulturą i nad tym, jaki krajobraz odziedziczyliśmy po przodkach i jaki zostawiamy następnym pokoleniom.

Okazją do tego może być wspólne przywracanie jednego z zapomnianych elementów wiejskiego pejzażu – plecionego płotu z chrustu (od godz. 12.00 do 16.00). O godz. 13.00 rozpocznie się prezentacja wyników badań terenowych dotyczących podwórek współczesnych wiejskich zabudowań. O godz. 16.00 wydarzenia skupią się w kościele pw. św. Marka Ewangelisty z Rzochowa. Odprawiona zostanie w nim msza św. w rycie trydenckim. Po mszy uczestnicy wysłuchają koncertu Jacka Hałasa (około 17.15). Wystąpi on z repertuarem pieśni dziadowskich. O godz. 18.30 w zabytkowym spichlerzu dworskim z Bidzin zacznie się ostatnia część imprezy – rozstrzygnięcie konkursu „Fotoszopa. Krajobraz w spadku” i otwarcie pokonkursowej wystawy fotograficznej. Wernisaż wystawy pokonkursowej uatrakcyjni potańcówka (ok. 19.00), na której Jacek i Alicja Hałasowie nauczą zwiedzających tańców wiejskich zebranych przez Oskara Kolberga podczas jego wiejskich wojaży.

Program imprezy:

12.00 – 16.00 – wyplatanie płotu z chrustu
13.00 – prezentacja wyników badań terenowych prowadzonych w Domatkowie (szkoła z Trzebosi)
16.00 – msza św. w rycie trydenckim (kościół z Rzochowa)
ok. 17.15 – koncert Jacka Hałasa (kościół z Rzochowa)
18.30 – wernisaż wystawy „Fotoszopa. Krajobraz w spadku” (spichlerz z Bidzin)
ok. 19 – potańcówka z Alicją i Jackiem Hałasami (spichlerz z Bidzin)

W tym dniu wstęp na teren skansenu kosztuje złotówkę.

szczegóły na: www.muzeumkolbuszowa.pl
kontakt: Katarzyna Dypa
tel. 17 227 12 96 w. 35
e-mail: [email protected]

 


Slider

Slider
Slider
Slider