W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default

Shalom Mielec 2021


Szczegóły wydarzenia

  • Date:

 

Zapraszamy na weekend z historią i kulturą żydowską. Stowarzyszenie kulturalne JARTE i Dom Kultury SCK w Mielcu organizują projekt edukacyjny „Shalom Mielec”. Wydarzenie w tym roku odbędzie się w weekend 2 i 3 października 2021 roku. Projekt odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Mielca Jacka Wiśniewskiego.

 

Mielec przed wojną był miastem dwóch kultur: Żydów i Polaków. Żydzi mieli tutaj swój dom. Mieszkali w kamienicach i domach w okolicach Starego Miasta. Czasy wojenne ostatecznie przerwały tę historię.

Projekt „Shalom Mielec” od kilku lat przywraca pamięć o tych, których już nie ma. Ważnym aspektem projektu jest poznanie kultury żydowskiej. We wcześniejszych edycjach organizowane były koncerty muzyki klezmerskiej, warsztaty tańca żydowskiego, a także pokazy filmowe.

W tym roku podczas weekendu z kulturą żydowską zapraszamy na wycieczkę śladami społeczności żydowskiej w niedzielę 3 października. Przewodnikiem będzie Stanisław Wanatowicz, lokalny historyk i regionalista. W tym roku obowiązują zapisy internetowe z limitem miejsc. Organizatorzy, dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Mielcu i MKS, zapewniają transport autokarowy. W tym roku trasa zwiedzania będzie zmieniona i poszerzona o dwa nowe punkty.

Kolejnym elementem tegorocznej edycji jest wieczór z współczesnym filmem izraelskim. Spotkanie poprowadzi koordynator projektu, Szymon Burek. W planie spotkania, które będzie miało miejsce w sobotę 2 października o godz. 16:00, będzie projekcja filmu i dyskusja po emisji. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

Link do elektronicznych zapisów:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScW150eAsDUuiDRtx6oaiCwff7Jf9eG8vWl8zmDPayaksRMiQ/viewform

 

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa