Slider

Szczegóły wydarzenia

  • Date:

 

 Stowarzyszenie Kulturalne JARTE zaprasza na 3 dni wydarzeń związanych z kulturą żydowską. 21 września 2017 godz. 19.00 koncert zespołu klezmerskiego „Rzeszów Klezmer Band” Ogród Bistro „Jacek i Placek” (ul. Mickiewicza 47) wstęp wolny 22 września 2017 godz. 19.00 wernisaż wystawy „Oblicza oporu. Wojenne fotografie Faye Schulman, żydowskiej partyzantki”. Galeria Jarte (ul. Chałubińskiego 6) wstęp wolny 23 września 2017 godz. 11.00 spacer edukacyjny śladami kultury żydowskiej w Mielcu (miejsce zbiórki: Rynek)

Projekt edukacyjny „Shalom! Mielec!” to próba pokazania mieszkańcom Mielca współczesnej kultury żydowskiej w nawiązaniu do historii naszego miasta, w którym przed wojną mieszkało wielu Żydów. W Mielcu jest wiele pozostałości po polsko – żydowskiej historii. Dawne domy żydowskie do tej pory znajdują się w najstarszej części miasta. Są cmentarze, wspomnienia o ludziach, którzy tworzyli tożsamość regionu. Jedno z działań projektu odbędzie się w kamienicy, która znajduje się przy ul. Mickiewicza 47 w Mielcu.

To tam przez wiele lat funkcjonowała żydowska gospoda. Dziś w tym budynku znów jest restauracja, z której mieszkańcy korzystają nie znając historii tego miejsca. Chcemy przypomnieć atmosferę sprzed lat i zorganizować koncert kapeli klezmerskiej „Rzeszów Klezmer Band” z Rzeszowa. Dzięki współpracy z krakowskim Żydowskim Muzeum Galicja w galerii stowarzyszenia JARTE zaprezentujemy wystawę „Oblicza oporu. Wojenne fotografie Faye Schulman, żydowskiej partyzantki”.

Wystawa zawiera unikalne zdjęcia autorstwa Faye Schulman dokumentujące zarówno walkę, jak i życie codzienne żydowskich partyzantów. Kładziemy nacisk na charakter edukacyjny całego projektu, dlatego zorganizujemy otwarty spacer po miejscach szczególnie związanych z kulturą żydowską w Mielcu.

Spacer poprowadzi Szymon Burek, kulturoznawca UMCS a także członek Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Kulturalne JARTE Urząd Miejski w Mielcu Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu Partner: Jacek i Placek Bistro Patronat honorowy: Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie

 

Bezpłatny wstęp

Urząd Miejski w Mielcu i Stowarzyszenie Kulturalne JARTE

 21 września – 23 września 21 września o 19:00 do 23 września o 13:00

Stowarzyszenie Kulturalne JARTE ul. Dworcowa 10/13, 39-300 Mielec


Slider

Slider
Slider
Slider
Redaguj z nami…
napisz
Slider
Slider
Slider