25 kwietnia 2019 (czwartek) - 4:27
Slider
Image default

Shalom Mielec


Szczegóły wydarzenia

  • Date:

 

Już we wrześniu druga edycja projektu edukacyjnego „Shalom Mielec”!

Czeka nas wrzesień z kulturą żydowską! Stowarzyszenie kulturalne JARTE i Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu serdecznie zapraszają na drugą edycję projektu „Shalom Mielec”.

Projekt edukacyjny „Shalom Mielec” to próba pokazania mieszkańcom Mielca współczesnej kultury żydowskiej w nawiązaniu do historii naszego miasta, w którym przed wojną mieszkało wielu Żydów. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Woj. Podkarpackiego Władysława Ortyla i Pełniącego Funkcję Prezydenta Mielca Fryderyka Kapinosa.

W drugiej edycji „Shalom Mielec” przygotowaliśmy sześć wydarzeń. Zaczynamy energetycznym koncertem zespołu klezmerskiego „Neoklez”, następnie zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii z Żydowskiego Muzeum „Galicja” z Krakowa. Organizujemy także spacery edukacyjne śladami kultury żydowskiej w Mielcu we współpracy z regionalistą Stanisławem Wanatowiczem, a także Muzeum Regionalnym w Mielcu. Zapraszamy także na bardzo ciekawy film „Viviane chce się rozwieść”, który przedstawia specyficzne aspekty relacji małżeńskich w kulturze żydowskiej. Finałem naszego projektu będzie pierwsza w  historii Mielca rekonstrukcja kolacji szabatowej, którą poprowadzi dla nas Jarosław Banyś z Fundacji OR Chaim z Katowic. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. (Na kolację szabatową rozdamy bezpłatne wejściówki, które będą dostępne w kasie kina „Galaktyka”)

 

„Shalom Mielec” udało się zrealizować dzięki pomocy finansowej Urzędu Miejskiego w Mielcu, a także środków finansowych zebranych w ramach 1 proc. na rzecz Stowarzyszenia JARTE.  

 

Patronami medialnymi projektu są: portal Hej.Mielec.pl, Tygodnik Regionalny KORSO i portal Korso.pl, Radio Leliwa.

 

PROGRAM WYDARZEŃ:

 

7.09 – koncert zespołu NEOKLEZ – sala nr 1 SCK godz. 19, (wstęp wolny)

 

14.09 – wernisaż wystawy „Ludzie Schweitzera. Mieszkańcy przedwojennego Śniatynia” – Galeria JARTE, godz. 19, (wstęp wolny)

 

15.09 i 22.09 – spacer śladami kultury żydowskiej w Mielcu, początek rynek starego miasta,

prowadzenie Stanisław Wanatowicz, godz. 11, (wstęp wolny)

 

22.09 – „Viviane chce się rozwieść” (projekcja filmu), sala nr 1 SCK, godz. 19.00, (wstęp wolny)

 

28.09 – Rekonstrukcja kolacji szabatowej. Prowadzenie Jaroslaw Banys – Fundacja OR Chaim, sala nr 1 SCK Mielec godz. 19, (bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie kina „Galaktyka”)

 

Slider

Zobacz też...

Wczytuję...
Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości
%d bloggers like this: