Szczegóły wydarzenia

  • Date:

 

ghgh

 

2 grudnia 2016 – 29 stycznia 2017, Wernisaż 2 grudnia 2016. godz. 18

Galeria ESCEK, Dom Kultury SCK, Al. Niepodległości 7

 

Tekst: Joanna Olech

Grafika: Edgar Bąk

 

Wystawa „Kto Ty Jesteś” pokazuje praktyczny i nowoczesny wymiar patriotyzmu. Jej tytuł  nawiązuje do „Katechizmu polskiego dziecka” Władysława Bełzy z roku 1901 – popularnego wiersza, recytowanego przez wiele pokoleń Polaków. Wierszyk jest prosty i rytmiczny, ale zarazem patetyczny i niezrozumiały dla współczesnych dzieci.  Autorzy wystawy świadomie chcieli uniknąć patosu. Patriotyzm to trudne pojęcie: Czy tożsame z nacjonalizmem, szarżą ułanów i czapką rogatywką? Czy w obecnych czasach nie jest już przeżytkiem? Czy może nabiera innego znaczenia, niesie nowe wartości i idee? Na te pytania odpowiada wystawa – mądrze, dowcipnie, prosto, w sposób zrozumiały dla dziecka, bez egzaltacji i zbędnego uniesienia. A przecież każdy z nas chciałby żyć w świecie, w którym rządzą wartości przedstawione przez autorów wystawy.  

Joanna Olech, autorka tekstów do wystawy tłumaczy: „Jak objaśnić dziecku znaczenie abstrakcyjnych pojęć? Takich jak na przykład: wierność… respekt… szacunek… wrażliwość…? Nie ważą i nie pachną, nie mają koloru ani faktury. Możemy je opisać jedynie poprzez przejawy. Przez sposób, w jaki się manifestują.

Na przykład patriotyzm. Pojawia się w polu widzenia dziecka w kontekście, który je przerasta, bywa mylący albo wręcz bałamutny. Stereotyp podsuwa cierpiętniczo-martyrologiczną interpretację tego słowa. A jako że dzieciaki – z oczywistych względów – nie dokonują czynów bohaterskich, nie składają ofiary z życia – słowo to staje się abstrakcją, niezrozumiałą i przez to nieważną. 

Salwy honorowe, kadzidła i wieńce, jakie towarzyszą celebracji patriotyzmu, przykrywają jego inny, codzienny sens, a mianowicie – współuczestniczenie, współtroskę, współdziałanie na rzecz współdobra. Są to drobne, codzienne akty współodpowiedzialności za swoją małą ojczyznę; wieś, miasto, kraj. W tak rozumianym patriotyzmie dziecko ma szansę wypełnić cząstkę obywatelskiej misji – ma swój „zagonek” do uprawy, swoją pulę chwalebnych uczynków i dobrych nawyków, które składają się na dobrostan kraju i nas wszystkich .„

Hasła autorstwa Joanny Olech szerzą idee wspólnoty, wzajemnego zaufania, szacunku, ekologii, tolerancji i zaangażowania na rzecz kraju. Opracowanie graficzne Edgara Bąka poszerza znaczenie tekstu i nadaje przekazowi rangę sztuki. Wystawa prowokuje do dyskusji nie tylko z dziećmi i nie tylko o patriotyzmie. Także dorośli widzowie, poza wrażeniami czysto estetycznymi i wizualnymi wyniosą z wystawy refleksje o roli patriotyzmu we współczesnym świecie.

Wystawie towarzyszą warsztaty dla dzieci oraz książka pod tym samym tytułem wydana przez wydawnictwo „Wytwórnia”.

Wystawa „Kto Ty Jesteś” będzie prezentowana w Galerii ESCEK w Domu Kultury SCK, przy Al. Niepodległości 7 od 2 grudnia 2016 do 29 stycznia 2017. Galeria zaprasza we wtorki, środy, czwartki i piątki w godzinach 11:00 – 18:00 oraz w niedziele w godzinach 15:00 – 19:00. 

Autorzy wystawy:

Joanna Olech – autorka tekstów, z wykształcenia graficzka (ASP Warszawa). Autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży. Pisze artykuły o literaturze dziecięcej w „Tygodniku Powszechnym”, „Rzeczpospolitej”, „Nowych Książkach” i „Gazecie Wyborczej”. Od roku 2007 w zarządzie Sekcji Polskiej International Board on Books for Young People (IBBY). Współautorka podręczników PWN do języka polskiego dla gimnazjalistów. Ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Edgar Bąk – autor ilustracji, grafik. Zajmuje się tworzeniem komunikacji wizualnej, projektuje czasopisma, strony internetowe, plakaty. Współpracuje z instytucjami kultury m.in Centrum Sinfonia Varsovia, Muzeum Sztuki w Łodzi, Instytutem Adama Mickiewicza, BWA Wrocław i Nowym Teatrem w Warszawie. Laureat wielu międzynarodowych i krajowych nagród graficznych, w tym Society of Publication Designers New York Merit Award 2012, 2 Złotych, 1 Srebrnego i 4 Brązowych Medali Klubu Twórców Reklamy, Złotej Chimery 2009.


Slider

Slider
Slider
Slider