Szczegóły wydarzenia

  • Date:

Od 26 stycznia do 5 maja w murach Pałacyku Oborskich – siedzibie Muzeum Regionalnego SCK można zwiedzać nową czasową wystawę poświęconą postaci Władysława Żurawskiego.

Władysław Żurawski był wybitnym artystą – drzeworytnikiem okresu 20-lecia międzywojennego i czasów powojennych. W latach 1944-1951 oraz od 1958 roku aż do śmierci mieszkał w Mielcu. Przez kilka lat uczył także w Państwowym Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym im. S. Konarskiego (obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. S. Konarskiego).

W jego pracach czuć kresowy klimat małych miasteczek, barwność huculszczyzny, radość codziennego życia. Stawiany jest obok najwybitniejszych grafików polskich tamtego czasu takich jak Władysław Skoczylas czy Zofia Stryjeńska. Zdobywał nagrody na licznych konkursach w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. W okresie PRL Żurawski jako artysta został zapomniany.

Na wystawie można zobaczyć znaczną liczbę prac artysty, zarówno drzeworytów, jak też obrazów olejnych i akwarel. Tematyka jego prac jest bardzo szeroka, od portretów, poprzez scenki rodzajowe, wyobrażenia pór roku, po widoki Mielca.


Slider

Slider
Slider
Slider