Slider

Szczegóły wydarzenia

  • Date:

 

 „Jadernówka” Oddział Fotograficzny Muzeum Regionalnego w Mielcu
Jadernych 19, 39-300 Mielec

7 września w godzinach 18:00 – 19:00

Otwarcie wystawy fotograficznej ze zbiorów własnych Muzeum Regionalnego SCK w Mielcu, zorganizowanej w ramach obchodów rocznicy 80-lecia COP-u.

Bezpłatny wstęp

w związku z przypadającą w tym roku rocznicą utworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego, „Jadernówka” przygotowała dwie wystawy fotograficzne. Pierwszą z nich, plenerowa (już udostępniona przy Górce Cyranowskiej)​ to fotoreportaż z budowy osiedla fabrycznego dla pracowników Zakładów Lotniczych oraz z budowy drogi Mielec-Kolbuszowa w latach 1938-1939.

W czwartek 7 września, o godzinie 18 zapraszamy natomiast na otwarcie wystawy pt. „Zróbmy w Mielcu lotnisko…”. Takie słowa padły podobno w grudniu 1928 roku w Mielcu, podczas bankietu zorganizowanego z okazji sukcesów braci Działowskich i ich samolotów DKD podczas zawodów lotniczych. Jak powiedzieli, tak też zrobili – przy wsparciu samorządowców, grupa pasjonatów lotnictwa w Mielcu zawiązała komitet i już w lipcu 1931 roku Lotnisko Turystyczne zostało oddane do użytku. Odtąd stało się areną nie tylko festynów ale i ćwiczeń Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, aktywnie działającej w Mielcu od lat 20.

Główną jednak atrakcją były zawody lotnicze, podczas których mieleckie lotnisko było jednym z punktów kontrolnych. O tym własnie opowiada nasza wystawa, na którą serdecznie zapraszamy. Oprócz lotniska i LOPP na wystawie wspomnimy braci Działowskich, których aktywność, zaangażowanie i sukcesy z pewnością przyczyniły się do tego, że nasze miasto związało się z lotnictwem od lat międzywojennych. Wystawa to blisko 70 archiwalnych fotografii wraz z opisami, niektóre ze zdjęć publikowane będą po raz pierwszy. W załączniku przesyłamy plakat wystawy, który mogą Państwo wykorzystać w celach informacyjnych. Do zobaczenia 7 września w galerii „Jadernówki” Janusz Halisz Kustosz Działu Fotografii Muzeum Regionalnego w Mielcu


Slider

Slider
Slider
Slider
Redaguj z nami…
napisz
Slider

SliderSlider


Slider

Slider

Slider