W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Historia

Wykład o mieleckim bohaterze dla mieleckich seniorów

Dnia 17 marca 2017 roku odbędzie się w Samorządowym Centrum Kultury niezwykła lekcja historii dla zgromadzonych słuchaczy Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Prelekcja zostanie przeprowadzona przez Dominika Brożynę, Michała Czaję Wojciecha Stachowa – uczniów klasy 1 AI z Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu w ramach VIII Ogólnopolskiej Edycji Projektu Edukacyjnego – Kamienie Pamięci. Życie za życie. Celem projektu jest upamiętnianie w społeczności lokalnej Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.


Podczas wykładu słuchacze będą mieli możliwość wysłuchania prelekcji, połączonej z prezentacją multimedialną, o 94 letnim Eugeniuszu Szyfnerze jako najstarszym w Polsce Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata i jednocześnie mieleckim bohaterze z czasów II wojny światowej.

Prelegenci słuchaczom MUTW przedstawią biografię Eugeniusza Szyfnea oraz ukażą Jego bezinteresowną pomoc w ratowaniu i ukrywaniu wraz z rodzicami Katarzyną i Józefem Szyfnerami 9 Żydów. Przedstawią oni także okres powojenny w życiu mieleckiego bohatera, w którym Eugeniusz Szyfner jako społeczny edukator Holokaustu organizował każdego roku wyjazdy do Oświęcimia, gdzie przedstawiał ogrom hitlerowskiego bestialstwa.

 

W dalszej części prelekcji uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu zwrócą także uwagę i podkreślą, że bezinteresowna pomoc w ukrywaniu przez Szyfnerów, podczas okupacji hitlerowskiej, 9 Żydów została doceniona przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie, który 6 listopada 1996 roku przyznał Eugeniuszowi Szyfnerowi i pośmiertnie Jego matce Katarzynie Szyfner tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Ponadto prelegenci ukażą znaczenie miłości, małżeństwa i wzajemnego szacunku w życiu Pana Eugeniusza Szyfnera i Jego Żony Stanisławy, którzy są ze sobą razem od 62 lat.

W końcowej części prezentacji multimedialnej prelegenci przedstawią uhonorowanie bohatera przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który w dniu 17 marca 2016 roku w Łańcucie odznaczył Eugeniusza Szyfnera Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Podczas wręczania Eugeniuszowi Szyfnerowi orderu prezydent powiedział: „ratowaliście ludzi przed Zagładą, ale także ratowaliście honor Polski w czasach nienawiści, wykazując się postawą altruizmu i humanitaryzmu. Dzisiaj Polska wyraża Wam swoje podziękowanie i wdzięczność”.

 

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Jubileusz Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Spotkania ze Stanisławem Wanatowiczem [FOTO]

Wiadomości Mielec

Rodem z mieleckiego, przeżył Nagasaki [FELIETON]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa