W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Wymiana uczniowska w ramach projektu Erasmus+

W dniach 18-23.04.2016 uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Budowlanych udali się do Osnovna Sola w Pivka w Słowenii na kolejną wymianę uczniowską. ZSB od września realizuje międzynarodowy projekt Erasmus+ „Building Resources and Innovation to Develop Global Education”, czyli – „Tworzenie zasobów i innowacji dla rozwoju edukacji globalnej” – „The Bidge – Most”. Aleksandra Popiołek, Łucja Pietrzycka, Natalia Giermata, Marta Misiewicz, Marzena Dul i Maria Rajpold, pod opieką Aliny Dziurgot i Joanny Balcerzak, podczas pobytu za granicą brały udział w licznych zajęciach z młodzieżą z ośmiu szkół europejskich:

Wielka Brytania – Peterlee – Academy at Shotton Hall, Hiszpania – Albacete – Instituto de Educación Secundaria Leonardo da Vinci, Holandia – Castricum – Jac. P. Thijsse College, Chorwacja – Novi Marof  Osnovna škola „Podrute”, Włochy  – Sant’agata De Goti  – Istituto Di Istruzione Superiore “De Liguori’”, Norwegia  – Agotnes – Tranevagen ungdomsskule, Słowenia –  Pivka – Osnovna Sola Pivka.

Projekt ma na celu poznawanie się młodych ludzi poprzez umożliwienie im współpracy w różnych dziedzinach. Tematem tego spotkania było rozwijanie sprawności czytania, zarówno w językach ojczystych jak i w języku wspólnym dla uczestników spotkania, czyli angielskim. Podniesienie czytelnictwa wśród młodzieży oraz wykazanie atrakcyjności książek i zachęcenie do czytania to cele, jakie postawili sobie organizatorzy w Słowenii.
Uczniowie po zwiedzaniu szkoły w ramach poznawania się nawzajem przedstawili wykonane wspólnie filmy przedstawiające szkołę, miasto i region. Następnie „przełamując lody” mieli okazję poznać rówieśników z wszystkich uczestniczących w projekcie krajów w trakcie „Dnia Kultury”.

Międzynarodowe grupy ćwiczyły pismo antyczne oraz poznawały inne alfabety, śpiewały „Odę do Radości” w kilku językach, poznawały hymny innych krajów, pisząc ich słowa w różnych językach, przygotowywały występy teatralne i taneczne, bawiły się w gry dziecięce z XI i XVI wieku, wycinały ze sklejki kontury państw, a następnie kleiły mapę Europy, gotowały europejskie potrawy, rysowały postaci z lektur i wiele innych.

Drugiego dnia w szkole w Pivce odbyły się warsztaty muzyczne, literackie, kulinarne, taneczne, techniczne i warsztaty scenografii, a efekty pracy młodzieży były prezentowane na popołudniowym Dniu Kultury w formie pokazu tanecznego, występu scenicznego, degustacji potraw, prezentacji prac graficznych i technicznych w postaci mapy Europy z zaznaczonymi państwami projektu, czy też występu wokalnego.

Szczególne miejsce w występach artystycznych mieli gospodarze ze szkoły w Pivce, które mogliśmy oglądać w występach pary tanecznej, grypy tanecznej cheerleaderek oraz w chórze i zespole wokalno-instrumentalnym oraz przedstawieniu kabaretowo- teatralnym. Było to niecodzienne wydarzenie, które relacjonowała słoweńska telewizja.

Ważnym wydarzeniem okazała się „Noc w bibliotece”, która tak naprawdę zaczęła się już popołudniu zajęciami w międzynarodowych grupach uczniów i nauczycieli z ośmiu państw. W zajęciach położono nacisk na ćwiczenie umiejętności lingwistycznych i literackich oraz artystycznych.

Zajęcia były przeprowadzone ciekawymi metodami zachęcającymi uczniów do wykonywania tłumaczeń, mówienia, opowiadania, pisania w języku angielskim, a także malowania przetłumaczonych fraz. Po pracy w grupach uczestnicy spotkania posilili się pizzą, by kontynuować ćwiczenia językowe przy muzyce i zabawie. Po przygotowaniu sobie miejsca do spania rozpoczęła się noc czytania „w łóżku”.

Włączając się w ogólnokrajową akcję Dnia Czytelnictwa w Słowenii i uczestnicząc w wielu warsztatach, poznając nowe sposoby i metody czytania, polecane przez innych ciekawe książki uczestnicy projektu spędzili bardzo ciekawie noc. Dodatkową atrakcją były zabawy (np. poszukiwanie skarbu), czytanie przy latarce i spanie w szkole we własnych śpiworach w międzynarodowym towarzystwie.
Ważne dla kontynuacji projektu Erasmus+ było spotkanie nauczycieli, na którym dyskutowano nad realizacją dotychczasowych i przyszłych punktów trzyletniego projektu. Nauczyciele również brali udział w zajęciach, czy to z młodzieżą, jak podczas Nocy w bibliotece, czy też w warsztatach metodycznych.

Gospodarze zorganizowali dla gości bardzo atrakcyjne wycieczki do zamku w Lublanie, do światowej sławy Jaskini Postojna, czy na skocznię narciarską w Planicy, które pozostaną na zawsze w pamięci. Mielczanie także uczestnikami dziewiętnastowiecznej lekcji w Muzeum Szkolnictwa w stolicy Słowenii.

Przebrani z odpowiednie mundurki, zarówno uczniowie jak i nauczyciele, pisząc na małych tabliczkach doświadczali dyscypliny surowego nauczyciela z epoki monarchii austro-węgierskiej. Młodzież miała także okazję pojechać nad Adriatyk z rodzinami goszczącymi ich w swoich domach.

Dodatkowym atutem była nieustanna konieczność posługiwania się językiem angielskim, co zaowocowało przełamaniem barier przed swobodnym mówieniem w tym języku. Mieszkanie u rodzin słoweńskich umożliwiło nawiązanie przyjaźni i pokazało serdeczność i gościnność Słoweńców.

Pobyt w międzynarodowym spotkaniu szkół projektu Erasmus plus dostarczył uczestnikom wielu nowych doświadczeń. Poszerzył naszą wiedzę geograficzną o Słowenii, jej kulturze, zwyczajach, zabytkach, gustach kulinarnych. Pogłębił wiedzę i umiejętności językowe, literackie, artystyczne, ale przede wszystkich bardzo zmotywował nas do nauki języka angielskiego.

Informacja i zdjęcia:

Zespół Szkół Budowlanych w Mielcu

[nggallery id=138]
e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Pijany jechał ciągnikiem w Tuszowie Narodowym

Wiadomości Mielec

Nowa sala gimnastyczna dla II Liceum Ogólnokształcącego

Wiadomości Mielec

Spotkanie z nieletnimi w Ośrodku Kuratorskim

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa