W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Galerie Historia Kultura i nauka

Wyprawa naukowa śladami artystów Młodej Polski [FOTO]

25 września 2019 roku uczniowie z klasy III TA i III TC z Zespołu Szkół Budowlanych w Mielcu wyjechali do Krakowa, gdzie przemierzyli z przewodnikiem szlak artystów Młodej Polski.

Czasy modernizmu to jedna z najważniejszych epok, które nadały kształt dzisiejszemu Krakowowi. Pod koniec XIX wieku miasto stało się centrum polskości i nowoczesną metropolią.

Młodzież z mieleckiej „budowlanki” rozpoczęła spacer od Wawelu następnie udała się pod mieszkanie Stanisława Wyspiańskiego, Akademię Sztuk Pięknych, Kościół OO. Franciszkanów, w którym znajdują się polichromie i najpiękniejsze witraże Wyspiańskiego oraz stacje Męki Pańskiej Józefa Mehoffera, Kościół Mariacki, w którym odbył się ślub Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny, w którym znajduje się polichromia projektu Jana Matejki, wykonana przez jego uczniów oraz witraże Wyspiańskiego i Mehoffera, następnie uczniowie podążyli pod eklektyczny budynek Teatru Miejskiego im. Juliusza Słowackiego, wzniesiony w latach 1891-1893, wg projektu architekta Jana Zawiejskiego.

Ostatnim punktem wędrówki była Jama Michalika na ulicy Floriańskiej, tam uczestnicy wędrówki poznali historię kabaretu „Zielony Balonik” i słynnej szopki satyrycznej z lalkami, które do dziś można oglądać w klimatycznej cukierni. Jan Apolinary Michalik otworzył kawiarnie w 1895 roku. Otworzywszy lokal w tym miejscu, aby zdobyć klientelę zaciekawił Krakowian nadając wyrabianym deserom intrygujące nazwy: Flirt, Marzenie, Mickiewicz, Słowacki. Artyści krakowscy mieli jednak zazwyczaj puste kieszenie, więc płacąc Michalikowi za konsumpcję zaczęli dekorować ściany lokalu swoimi malowidłami, karykaturami, obrazami, witrażami, a kabaret i szopka atakowały drobnomieszczaństwo, kołtunerię i zakłamaną ówczesną obyczajowość. O zaproszenie na przedstawienie Zielonego Balonika dopominała się elita intelektualna Krakowa, nie do końca zdając sobie sprawę z tego, że niejednokrotnie śmieje się z samych siebie.

Uczniowie zakończyli wędrówkę śladami artystów Młodej Polski przy kawie i torcie Michalika we wnętrzu klimatycznej kawiarni. Spacer po mieście był prawdziwą duchową ucztą dla uczniów ZSB. Organizatorkami wyjazdu były nauczycielki; Jadwiga Stala –Dudek i Iwona Kopera, opiekę nad uczniami sprawował nauczyciel Konrad Małecki.

szczegółami rogu obfitości, bo odbyte jeden po drugim mogą przyprawić o zawrót głowy. Podział na spacery traktowałbym jako propozycję luźną. Lepiej błądzić po magicznym Krakowie, jak kiedyś zawiani absyntem artyści Młodej Polski: Przybyszewski, Mehoffer, Wyspiański, Boy-Żeleński, Frycz, niż kurczowo trzymać się jakiegokolwiek planu.

Secesja w Krakowie była jak powiew świeżego powietrza. Dziś jest znakiem nobliwości i tradycji. Kiedy więc, gościu, po całodniowym zwiedzaniu siądziesz na odświeżonych pod koniec XX w. na secesyjną modłę Plantach, przy secesyjnym koszu na śmieci, pod secesyjną lampą, niech cię nie zwiedzie senna aura, której ulegniesz. Tak samo jak ty teraz, przytłoczeni historią, siadali tu, i w cukierni Michalika na Floriańskiej, młodopolscy artyści.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

III Gala ‘Master of English’ w Sali Królewskiej [FOTO]

Wiadomości Mielec

Spektakl teatru „Magia” na scenie SCK [FOTO]

Wiadomości Mielec

MOS Koncert „Polska muzyka filmowa” – Podsumowanie sezonu w konwencji kinowej

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa