W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje Kultura i nauka

Wyprodukowany w Mielcu śmigłowiec Black Hawk w ćwiczeniach medycznych NATO [FOTO]

Śmigłowiec Black Hawk z floty rumuńskiego Generalnego Inspektoratu Lotnictwa (IGAv) uczestniczył na Węgrzech w wojskowych ćwiczeniach medycznych NATO Vigorous Warrior.

Wyprodukowany w PZL Mielec wiropłat był jedną z największych atrakcji tych ćwiczeń.

Polskie Zakłady Lotnicze dostarczyły do rumuńskiego Generalnego Inspektoratu Lotnictwa (IGAv) siedem wielozadaniowych śmigłowców nowej generacji S-70 Black Hawk w 2023 roku.

W kabinie śmigłowców, zarówno w wersji lądowej, jak i morskiej znajduje się wyposażenie medyczne zaprojektowane i dostarczone wraz z firmą DELTAMED, integratora pojazdów ratunkowych przystosowanych do opieki nad pacjentami i ratownictwa z siedzibą w Klużu-Napoce. – Śmigłowce Black Hawk dostarczone do Rumunii to pierwsze wyprodukowane w Mielcu śmigłowce w konfiguracji medycznej, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w szerokim zakresie zadań. Udowadnia to uczestnictwo w manewrach NATO Vigorous Warrior – powiedział Janusz Zakręcki, Prezes i Dyrektor Naczelny, PZL Mielec.

Rumuńskie śmigłowce Black Hawk mogą realizować misje poszukiwawcze oraz ratownictwa morskiego i lądowego, gasić pożary, transportować ludzi i wyposażenie, dostarczać wsparcie medyczne  w nagłych wypadkach.

Vigorous Warrior to największe ćwiczenia medyczne NATO. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 1600 ekspertów z dziedziny medycyny wojskowej z 27 krajów NATO i kilku państw partnerskich. Manewry organizuje NATO Centre of Excellence for Military Medicine (NATO MILMED COE) w porozumieniu z krajem-gospodarzem co dwa lata.

Tegoroczna edycja Vigorous Warrior odbyła się w połączeniu z ćwiczeniami chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi i nuklearnymi Clean Care. Do ćwiczeń wykorzystano dziesiątki jednostek medycznych i placówek leczniczych, które według założonego scenariusza miały na celu przeszkolenie w zakresie zapewniania wsparcia medycznego w ramach operacji „artykułu V NATO”. Celem manewrów jest także wzmocnienie relacji i taktyki w celu lepszego przygotowania NATO do reagowania na kryzysy i nieprzewidziane zdarzenia.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Seniorzy zakończyli rok akademicki MUTW [FOTO]

Wiadomości Mielec

Kolejny oprysk przeciwko Afrykańskiemu Pomorze Świń w powiecie mieleckim

Wiadomości Mielec

Nowy punkt Pakersi przy ul. Chopina 2 w Mielcu

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa