W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Imprezy masowe i koncerty

Wystawa ,,Kto Ty jesteś?” prezentuje inne, współczesne oblicze patriotyzmu

Obrazy trzech pokoleń rodziny Kossaków zniknęły ze ścian galerii ESCEK Domu Kultury, aby dać miejsce grafikom i tekstom adresowanym przede wszystkim do młodych ludzi.

Wystawa obrazów Kossaków stanowi przykład sztuki z przesłaniem patriotyzmu tradycyjnego, martyrologicznego. Obecnie prezentowane prace, czyli wystawa ,,Kto Ty jesteś?” prezentuje inne, współczesne oblicze patriotyzmu.

Polak mały w XXI wieku

Świat malarstwa Kossaków to odwołanie się do tradycji oręża polskiego, do jego tragicznych momentów. Nic w tym dziwnego. Polska wymazana z mapy Europy, zabory, nieudane zrywy niepodległościowe – właśnie w takiej atmosferze tworzyli swoje obrazy ci najbardziej znani Kossakowie: Juliusz, Wojciech i Jerzy.

Ułan, koń i dziewczyna – tak niezbyt przychylni krytycy nakreślali najbardziej reprezentatywne tematy ich twórczości. Do tego dodać należy obrazy bitew, potyczek powstańczych a otrzymamy przykład malarstwa patriotycznego, z jego najbardziej tradycyjnymi rekwizytami.

Do patriotyzmu odwołują się także autorzy nowej ekspozycji. Nazwa wystawy ,,Kto Ty jesteś?” jest cytatem z najbardziej znanego wiersza patriotycznego dla dzieci (,,Katechizmu polskiego dziecka” Władysława Bełzy z roku 1901), z którym zetknęły się i nadal stykają kolejne pokolenia małych Polaków.

Jednak ten cytat jest jednocześnie punktem wyjścia do polemiki z jego przesłaniem. Wierszyk, podobnie jak malarstwo Kossaków, powstał w czasach niewoli, a patriotyczne przesłanie czasów pokoju powinno być, zdają się mówić autorzy nowej wystawy, zgoła inne.

,,Nie wyzywam, nie biję – jestem patriotą”, ,,Z babcią mówię gwarą. Z omom godom po ślonsku. Jestem patriotą”, ,,Kasuję bilet w autobusie. Jestem patriotą”, ,,Dużo czytam. Jestem patriotką”, ,,Poznaję obce języki. Jestem patriotką” – to niektóre hasła, jakimi grafiki Edgara Bąka opatrzyła Joanna Olech.

00-kto_ty_jestes1

 

Zbigniew Wawer z Domu Kultury SCK, który 2 grudnia poprowadził wernisaż, z wielką atencją opowiadał o wystawie. Zaznaczył, że jako wielbiciel grafiki ma satysfakcję, że mielczanie będą mieli okazję oglądać prace tak wybitnego artysty, jakim jest Edgar Bąk.

Uznał, że przesłanie wystawy, adresowane do młodych ludzi, z pewnością przemówi także do dorosłych. Zapowiedział, iż wystawie towarzyszą też warsztaty, które prowadzi Joanna Łozińska, producentka i promotorka wystawy, gość specjalny wernisażu. Joanna Łozińska uściśliła, iż prezentowane w galerii ESCEK prace nazwać należy projektem edukacyjnym.

Podkreśliła, że ich twórcom przyświecała idea, aby mądre przesłanie przekazać w artystycznej formie na wysokim poziomie. Jej zdaniem wystawa ma na celu wskazanie wymiaru patriotyzmu, który jest inny od tego tradycyjnie pojmowanego, martyrologicznego.

Bardzo pochlebnie oceniła młodych mielczan, z którymi już przeprowadziła pierwsze zajęcia. – Macie bardzo mądre dzieci. Prowadziłam warsztaty z dziećmi z klasy III i byłam pod wielkim wrażeniem wiedzy, jaką posiadają – chwaliła.

Dodatkowym atutem projektu jest to, że prace zostaną w Mielcu, aby służyć kolejnym rocznikom młodych Polaków.

Wystawa jest przede wszystkim próbą wytłumaczenia małemu Polakowi, czym w praktycznym wymiarze jego obecnego życia jest patriotyzm. Jakie zachowania przybliżają nas do miana patrioty, a jakie są z nim w sprzeczności? Wystawa składająca się z kilkudziesięciu grafik z wymownymi hasłami, nie pozostawia wątpliwości, jak ważne w życiu każdego z nas powinno być przesłanie ludzkiej solidarności, tolerancji, szanowania wspólnej własności.

Obecni na wernisażu nauczyciele bardzo wysoko oceniali prezentowane prace. – Muszę przyprowadzić tu moich uczniów – dało się usłyszeć komentarze.

Projekt ,,Kto Ty jesteś?” będzie prezentowany w Galerii ESCEK w Domu Kultury SCK, przy Al. Niepodległości 7 do 29 stycznia 2017. Galeria zaprasza we wtorki, środy, czwartki i piątki w godzinach 11:00 – 18:00 oraz w niedziele w godzinach 15:00 – 19:00. Wstęp wolny.

 

00-kto_ty_jestes2

 

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa