Dom Kultury SCK zaprasza na wystawę rzeźby Anny Pazdalskiej. Prace artystki oglądać będzie można od 9 lipca do 5 września w Galerii ESCEK Domu Kultury SCK , na wernisaż z udziałem rzeźbiarki organizator wystawy zaprasza 9 lipca o godz. 18.
Artystka zasłynęła szczególnie cyklami rzeźb poświęconymi kobietom: „Cztery pory dnia” i „Imiona kobiet”. Eleganckie i delikatne kobiece postaci pozują w nich jak tancerki lub ptaki w locie. Rzeźby, mimo że wykonane z ciężkiej materii, zadziwiają lekkością i ulotnością. „Przy pomocy różnych mediów kreślę zarysy ciał kobiecych i tworzę kompozycje, które budują świat bytu w nieokreślonej przestrzeni” – tak opisywała rzeźbiarka proces ich tworzenia.
Doceniana przez krytykę za znakomity warsztat i umiejętność zaklęcia w dostojnych rzeźbach z brązu ulotnych emocji i uczuć, rzeźbiarka nie ulega modom, nie trzyma się też kurczowo klasycznych schematów. Cechuje ją dystans i umiar tak wobec tradycyjnych jak i współczesnych trendów w sztuce. Jej siłę krytycy upatrują w postawieniu akcentu na intuicję, indywidualizm, wolność i talent.
Pierwszym i najważniejszym zainteresowaniem artystki jest rzeźba, choć w swoim dorobku ma także rysunki, czy pastele, które także cechuje lekkość, elegancja oraz nasycenie barwą i ekspresją.
Anna Pazdalska jest rzeźbiarką, absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom obroniła w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Urodziła się, mieszka i pracuje w swojej pracowni w Krakowie.
Jest autorką pomnika Wincentego Witosa w Rakszawie. Ma na swoim koncie wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych. Jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej w Częstochowie.
Najważniejsze wystawy indywidualne Anny Pazdalskiej: Galeria „Na Styku” – MOKSiR Chrzanów, Galeria w Pałacu Vauxhall w Krzeszowice, „Pałac Sztuki” w Krakowie, „Miasteczko Galicyjskie” w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi, Galeria „Szklana” w Zatorze, Galeria „Pryzmat” Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie.
Artystka brała też udział w zbiorowych wystawach medalierskich, m.in. w Krakowie, Legnicy, Krzeszowie, Częstochowie. Uczestniczyła w prezentacjach swoich prac na forum: Krakowskich Spotkań Artystycznych, Salonu Bożonarodzeniowego w „Pałacu Sztuki” w Krakowie, a także na wystawach w Barcelonie (2017 i 2018 r.) i Paryżu (2019 r.).