W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Wystawa rzeźb Stanisława Szęszoła

Dom Kultury SCK w Mielcu serdecznie zaprasza na wystawę znanego mieleckiego rzeźbiarza Stanisława Szęszoła. Tytuł wystawy – „50 lat pracy w drewnie” – świetnie opisuje drogę artysty, który swoją pasję do rzeźby w drewnie odkrył już w dzieciństwie.

 Wystawę można będzie oglądać od 5 listopada w Galerii ESCEK Domu Kultury SCK. Tym razem, wyjątkowo, Dom Kultury zaprasza mielczan na spotkanie z artystą i jego kręgiem przyjaciół nie z okazji otwarcia, lecz zakończenia  wystawy. Finisaż odbędzie się 5 grudnia.

* * *

Stanisław Szęszoł – rzeźbiarz od lat dziecięcych i twórca szopek noworocznych. Najchętniej rzeźbi świątki, postacie wiejskich ludzi przy pracy jak również diabełki. Pierwsze prace zaprezentował w Sali Królewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych rzeźbił ludowe świątki, postacie z życia religijnego i krzyże, a ponadto ludzi przy pracy i tym tematom poświęca nadal najwięcej czasu. W latach 1971-1975 należał do Koła Twórców Amatorów Ziemi Mieleckiej. Swoje prace wystawiał w takich miastach jak: Rzeszów, Mielec, Chorzelów, Warszawa, Pińczów, Radomyśl Wielki, Dynów, Strzyżów, Kolbuszowa, Sandomierz, Toruń czy Łęczyca. Jego prace można zobaczyć m.in. w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu (postać Matki Bożej zwanej Różą Duchowną), Kościele dolnym p.w. Ducha Św. w Mielcu krzyż z wizerunkiem Chrystusa, Bazylice Św. Mateusza w Mielcu – rekonstrukcje rzeźb sprzed trzech stuleci (św. Jan Nepomucen, św. Piotr, św. Katarzyna, św. Dominika oraz elementy rokokowej ambony). W kościele polonijnym w Chicago stworzył płaskorzeźbę Papieża Jana Pawła II, odbierającego gratulacje od Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wystawiał prace na Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych w Mielcu i Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Wykonał na zamówienie biskupa Nowaka z Watykanu 12 rzeźb postaci do jednej z szopek w Watykanie.

W 1981 r. był współzałożycielem Klubu Środowisk Twórczych przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. W. Szafera w Mielcu i pozostaje jego członkiem do dziś. Jest także członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury im. Stanisławskiego przy Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu. Bierze udział w konkursach o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, uzyskując nagrody i wyróżnienia, m.in. w Wojewódzkim Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej im. Antoniego Rząsy w Rzeszowie. Rzeźby o tematyce świeckiej, autorstwa Stanisława Szęszoła znajdują się w licznych muzeach w Mielcu, a także w licznych zbiorach prywatnych w kraju i poza jego granicami, w Kanadzie, Francji, Izraelu, Włoszech czy USA. Prowadził zajęcia z dziećmi na lekcjach pod nazwą „Obcowanie ze sztuką” w mieleckich przedszkolach i szkołach. Pracownia rzeźbiarska Stanisława Szęszoła w Mielcu została włączona do Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Podkarpacia. Otrzymał odznaczenie Zasłużony Działacz Kultury – 1983 rok oraz odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” – 2016 rok.

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa