W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Wystawa z okazji 40-lecia powstania „Solidarności” [FOTO, VIDEO]

W Mielcu Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował obchody 40-lecia powstania „Solidarności”. W 40. rocznicę rozpoczęcia strajku pracowników WSK – PZL w Mielcu, w centrum miasta została uroczyście otworzona wystawa „TU rodziła się Solidarność”. Ekspozycja zaprezentowana została w środę w 17 miastach Polski.

Wystawa ukazuje między innymi pierwszy bunt robotniczy z 1 – 2 lipca 1980 roku przeciwko władzy komunistycznej w Polsce.

Iskrą do strajku była podwyżka cen produktów spożywczych, w tym cen w zakładowej stołówce. Prezydent Mielca Jacek Wiśniewski dziękował za upamiętnienie robotniczego zrywu sprzed 40 lat. Przypominał, że to robotnicy Mielca dali „sygnał dla całego kraju, żeby przeciwstawić się totalitarnym rządom. Cieszę się, że Mielec został upamiętniony, że Mielec nie jest zapomniany” – powiedział. 

Ekspozycja otwarta w Mielcu jest pierwszą z cyklu 53 wystaw, które będą pokazywane do końca sierpnia. Pod koniec sierpnia wszystkie wystawy, poświęcone genezie protestów, prezentacji wydarzeń w danym regionie – województwie oraz konkretnych wydarzeń z danego miasta, zostaną pokazane na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Wśród protestujących wtedy pracowników mieleckich zakładów pamięć o buncie jest wciąż żywa. 

Do końca lipca strajkowało w całej Polsce około 80 tysięcy osób w ponad 170 zakładach pracy. Strajkowa fala przybierała na sile i zaowocowała zwycięskim podpisaniem umów szczecińskich i gdańskich 30 i 31 sierpnia 1980 roku. Tym samym, rozpoczęty 40 lat temu w Mielcu protest, doprowadził dwa miesiące później do powstania Niezależnych Związków Zawodowych „Solidarność”.

Zapraszamy obejrzenia obszernego materiału wideo z tej imprezy a szczególnie wypowiedzi mielczanina Krzysztof Blicharczyk, który wspomina ten epizod w historii naszego miasta.

Zobacz też...

W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości