W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Historia Informacje

XIII Rajd Rowerowy TMZM – Śladami Egeniusza Szyfnera

Po raz kolejny Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera organizuje rajd rowerowy. W tym roku XIII Rajd Rowerowy poświęcony jest pamięci Eugeniusza Szyfnera (1922 – 2017) – mieleckiego Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Współorganizatorami rajdu są 2 mieleckie szkoły ponadgimnazjalne: Zespół Szkół Technicznych oraz Zespół Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej. Rajd rozpocznie się w najbliższą sobotę 20 maja 2017 roku, start zaplanowany został na godz. 10.00 przy Górze Cyranowskiej.

Następnie jego uczestnicy udadzą się na Cmentarz Komunalny w Mielcu, gdzie zapalą znicz oraz złożą kwiaty na grobie Eugeniusza Szyfnera, który był najstarszym żyjącym Sprawiedliwym wśród Narodów Świata na Podkarpaciu oraz w Polsce. Eugeniusz Szyfner urodził się 29 grudnia 1922 roku w Tarnowie, jako najstarszy syn Józefa i Katarzyny Szyfnerów. Ukończył Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Konarskiego w Mielcu, następnie studia na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie oraz Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez lata pracował zawodowo w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Mielec.

Za bohaterstwo podczas II wojny światowej i ukrywanie 9 Żydów przed Zagładą został 6 listopada 1996 roku uhonorowany medalem i tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Dnia 17 marca 2016 roku na Zamku w Łańcucie z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Następnym celem rajdu rowerowego będzie upamiętnienie bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Szydłowcu. Ostatnim etapem rajdu będzie trasa rowerowa w podmieleckich lasach i poznawanie jej walorów krajoznawczych. Celem rajdu jest propagowanie jednej z form aktywnego wypoczynku jaką jest turystyka rowerowa oraz spędzenie wolnego czasu w aktywny sposób.

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa