W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje Kultura i nauka

XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Mielcu

Program 5 koncertów lipcowych

4 lipca – 28 lipca

 

Koncert inauguracyjny

4 lipca, g. 19.30, sala widowiskowa Domu Kultury SCK – recital fortepianowy Erica Lu (USA) wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. Koncert poprowadzi Adam Rozlach – dziennikarz muzyczny I programu Polskiego Radia i TVP Kultura. W programie recitalu m.in. Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina.

 

 

Bilety 60 zł (50 zł – balkon).

Amerykanin Eric Lu jest laureatem IV nagrody na XVII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest uważany za jednego z najbardziej utalentowanych pianistów młodego pokolenia. Jako 17-latek wygrał Krajowy Konkurs Chopinowski w Miami i był w historii tego konkursu najmłodszym laureatem I nagrody.

 

Eric Lu rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 6 lat, mając zaledwie 12 lat wygrał Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Ettlingen w Niemczech, jest beneficjentem Tabor Foundation Piano Award Verbier Festival Academy (2015). Eric jest laureatem licznych konkursów pianistycznych, m.in. 9 Chopinowskiego Konkursu dla Młodych Pianistów w Moskwie (2014), Minnesota International e-Piano Junior Competition (2013).

Niedawno Eric Lu podczas XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie dał się poznać jako artysta wybitny, niezwykle wrażliwy, którego wykonania cechuje głębia i emocjonalność. IV miejsce ostatniego, bardzo mocno obsadzonego, konkursu chopinowskiego najlepiej świadczy o pianistycznej klasie Erica Lu.

 

Koncert II

5 lipca, godz. 19.30, sala widowiskowa Domu Kultury SCK – recital fortepianowy Georgijsa Osokinsa. Koncert poprowadzi znany dziennikarz muzyczny programu I Polskiego Radia i TVP Kultura Adam Rozlach.

Bilety 60 zł (50 zł balkon)

Łotysz Georgijs Osokins to z pewnością najbardziej barwna postać ostatniego Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Osokins znalazł się wśród 10 finalistów, co już jest dla pianisty niezwykłym wyróżnieniem. 21-letni Georgijs naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat, a karierę koncertową zaczął w wieku 10 lat.

 

Jest zwycięzcą IX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Moskwie (2014), Konkursu Skriabinowskiego w Paryżu (2009) oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Jurmale (Łotwa, 2010).

 

Koncert III

8 lipca, godz. 19.30 w kościele p.w. MBNP – koncert jurorów konkursu ,,Artem cameralem promovere”. Koncert poprowadzi Zofia Stopińska.

Prof. Roman Perucki – organista, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, od roku 1999 profesor gdańskiej Akademii Muzycznej; I organista Katedry Oliwskiej; prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Rosji, Francji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie Polski; dokonał licznych nagrań dla: Polskiego Radia i Telewizji, Telewizji NDR, brytyjskiej, słowackiej i innych; jest dyrektorem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, z którym organizuje m.in.: jeden z najsłynniejszych na świecie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej. 

W wykonaniu prof. Romana Peruckiego usłyszymy: La Stravaganza, op.4, Allegro, Grave, Allegro – Antonio Vivaldiego (1678-1741), a także Rondo con imitazione de’campanelli  Giovanni Morandi’ego (1777-1856).

Dr Jarosław Wróblewski – studia w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz w Hochschule für Musik und darstellende Kunst Mozarteum w Salzburgu w specjalnościach organy, dyrygentura chóralna, improwizacja organowa i kompozycja kościelna. Jest prodziekanem Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Oprócz pracy artystycznej prowadzi ożywioną działalność naukową.

Jarosław Wróblewski wykona w Mielcu Adagio Eugeniusza Walkiewicza (1880-1946) i II Sonatę organową op. 19 Augusta Gottfrieda Rittera (1811-1885).

 

Prof. Wiesław Kwaśny – skrzypek, ukończył Akademię Muzyczną, był stypendystą Yale School of Music (USA); laureat wielu nagród w międzynarodowych; dokonał licznych nagrań dla PR i TV, a także nagrań płytowych; był koncertmistrzem Orkiestry PR i TV w Krakowie; podjął pracę w Polskiej Orkiestrze Kameralnej Jerzego Maksymiuka jako solista i członek zespołu, potem został solistą i koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia; obecnie koncertmistrz Filharmonii Krakowskiej; jest także profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie.

W wykonaniu Wiesława Kwaśnego i Wacława Golonki usłyszymy:  Sonatę Georga Friedricha Händla (1685-1759)

 

Prof. Wacław Golonka – organista, doktor habilitowany Akademii Muzycznej w Krakowie. Wykształcenie muzyczne otrzymał w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu w klasie prof. Hansa Haselböcka.

Jest laureatem konkursów organowych w Pradze, Norymberdze i Pretorii; działalność koncertowa zaprowadziła go do Azji, RPA, Ameryki Północnej oraz wielu krajów Europy; zagrał serię koncertów w USA, odbył także trzykrotnie tourneé po Republice Południowej Afryki.

W wykonaniu Wacława Golonki usłyszymy Preludium i fugę G-dur BWV 541 Johanna Sebastiana Bacha (1685-1750).

 

Stanisław Dziewior – ukończył studia w Akademii Muzycznej w Katowicach; jest solistą trębaczem w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, z którą w kilkudziesięciu tournee koncertowych po Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Azji, występując w wielu renomowanych salach koncertowych i podczas znaczących festiwali. Jest profesorem klasy trąbki w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz kierownikiem katedry instrumentów dętych i perkusji.

 

W finale Stanisław Dziewior i Wacław Golonka wykonają: Suita D-dur z ,,Muzyki na wodzie”. Części: Ouverture, Gigue, Air (Menuet), Boureé, Marche – Georga Friedricha Händla (1685-1759).

IV Koncert

10 lipca, g.19.30, scena obok Kościółka p.w. św. Marka nad Wisłoką – koncert zespołu ,,Regent Brass London” (Wielka Brytania). Orkiestrą dyrygował będzie Paul Archibald. Koncert poprowadzi Piotr Wyzga.

Wstęp wolny.

Regent Brass to 28 – osobowa orkiestra instrumentów dętych blaszanych z siedzibą w londyńskiej dzielnicy Wembley. Założona w roku 1985 dla potrzeb młodych lokalnych muzyków z czasem stała się jedną z najlepszych formacji w swojej kategorii na świecie. 

 

Z repertuarem obejmującym utwory różnych gatunków muzycznych autorstwa wybitnych kompozytorów regularnie koncertuje w Wielkiej Brytanii i za granicą (USA, Francja, Benelux), z sukcesami uczestniczy w licznych konkursach i może pochwalić się własnymi nagraniami płytowymi.  Od 2013 Regent Brass pracuje pod kierunkiem Paula Archibalda, wirtuoza trąbki. Mielecki koncert będzie częścią pierwszego tournee zespołu w Polsce.

 

V Koncert

28 lipca, godz. 19.30, Pałacyk Oborskich w Mielcu – koncert Katarzyny Groniec z Zespołem „ZOO z piosenkami Agnieszki Osieckiej”. Koncert poprowadzi Joanna Kruszyńska. Koncert biletowany.

Katarzyna Groniec zadebiutowała w słynnym ,,Metrze” Stokłosy i Józefowicza i przez wiele lat grała w tym musicalu główną rolę. Zarówno publiczność, jak i fachowcy doceniają Katarzynę Groniec za wybitne umiejętności wokalne i interpretacyjne, sceniczną charyzmę, wdzięk i liryzm. Artystka była wielokrotnie nagradzana na konkursach i festiwalach, m.in. zdobyła główną nagrodę Festiwalu Młodych Talentów w Poznaniu (1988) oraz Grand Prix i Nagrodę Dziennikarzy na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1997).

 

Jest także w posiadaniu prestiżowego Dyplomu Mistrzostwa im. Aleksandra Bardiniego za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie piosenki aktorskiej. Grała w spektaklach muzycznych i telewizyjnych, współpracowała z wieloma reżyserami, m. in. Krystyną Jandą, Wojciechem Kościelniakiem, Arturem Barcisiem, Januszem Józefowiczem, Laco Adamikiem i Jerzym Bielunasem.

 

Na swoim koncie ma wiele płyt. W Mielcu wystąpi z programem ,,ZOO z piosenkami Agnieszki Osieckiej”. Poezja Osieckiej i wrażliwość oraz talent Katarzyny Groniec to połączenie, które mielecka publiczność z pewnością doceni. Podczas koncertu usłyszymy m. in. ,,Wielką wodę”, ,,Kokainę”, ,,Dzikuskę”, ,,Zoo”, ,,Piosenkę o życiu ptasim”.

 

 

Informacja o biletach

Bilety na koncerty XIX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego do nabycia w kasie kina GALAKTYKA. Kasa czynna od godz. 12 do ostatniego seansu filmowego; w czwartki kasa nieczynna.

 

8d4742ef-2174-4cca-86d7-73d76e3e63d9

 

01329f67-fe67-4a5d-9677-be4c424cd604

 

ad6052d7-d67e-4b33-a479-9eb5d7407c3c

 

09702e48-8834-4fe3-813d-9697ab9e65f0

 

b61df1dc-c963-4172-9db1-89c73892465d

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Zachowaj Trzeźwy Umysł – konkurs uczniów [FOTO]

Wiadomości Mielec

Gala Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego [FOTO]

Wiadomości Mielec

Takiej książki jeszcze w Mielcu nie było! [FELIETON]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa