W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Historia Informacje Kultura i nauka

Z kart historii mieleckiego Technikum Elektrycznego. Zapraszamy na jubileusz 50-lecia!

W piątek, 1 grudnia, odbędzie się uroczystość otwarcia nowej sali gimnastycznej przy mieleckim „Elektryku” połączona z obchodami jubileuszu 50-lecia szkoły.

Wspólne świętowanie rozpocznie się o godzinie 9:00 od Mszy Świętej w Bursie Szkolnej przy ul. Warszawskiej. Oficjalna część uroczystości odbędzie się z kolei w sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. prof. Groszkowskiego przy ul. Kilińskiego 24. W programie zaplanowano: powitanie gości, przemówienia okolicznościowe, występy artystyczne i uroczyste otwarcie nowej sali gimnastycznej. Spotkanie w gmachu „Elektryka” będzie również okazją do integracji absolwentów i uczniów szkoły oraz wspominania jej bujnej, 50-letniej historii.

Przypomnijmy. Technikum Elektryczne w Mielcu zostało utworzone zarządzeniem Kuratora Okręgu Szkolnego w Rzeszowie 1 września 1967 roku. Od początku szkoła miała charakter elitarny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w pierwszej klasie, naukę mogli tu kontynuować tylko najzdolniejsi absolwenci szkół podstawowych. Samodzielne technikum funkcjonowało przez 5 lat. Po tym czasie zaistniała potrzeba utworzenia szkoły zbiorczej, która mogłaby kształcić w różnych zawodach. W roku 1974 utworzono Zespół Szkół Zawodowych nr 1. W jego skład weszły Technikum Elektryczne, Zasadnicza Szkoła Elektryczna oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa Dokształcająca.

Znaczącym krokiem w rozwoju ZSZ było oddanie do użytku 31 stycznia 1975 roku warsztatów szkolnych. Wybudowano je na dziedzińcu szkoły od strony dzisiejszej ulicy Sękowskiego. Wyposażone zostały w nowoczesne maszyny i urządzenia. Ich wartość wraz z wyposażeniem wynosiła 12 milionów złotych. Miały ogromne znaczenie w procesie dydaktycznym. Pozwalały przygotować młodzież do pracy w różnych zawodach. 17 września 1976 roku decyzją urzędu wojewódzkiego w Rzeszowie warsztaty szkolne miały poszerzyć swoje działanie. Prócz ośrodka dydaktycznego miały pełnić funkcję produkcyjno-usługową. W ramach tej działalności uczniowie ZSZ pod okiem instruktorów wykonali instalacje elektryczną w nowo budowanej Szkole Podstawowej w Wojsławiu.

14 kwietnia 1985 roku miało miejsce kolejne ważne wydarzenie. Dyrekcja ZSZ nr 1, Rada Pedagogiczna oraz Samorząd Szkolny wystąpiły z wnioskiem do Kuratora Oświaty
i Wychowania w Rzeszowie o nadanie szkole imienia profesora Janusza Groszkowskiego – twórcy elektroniki polskiej, który w okresie drugiej wojny światowej współpracował z aliantami i przyczynił się do rozszyfrowania tajemnic niemieckiego radaru oraz broni rakietowej V2. Imię Groszkowskiego nadano szkole 6 maja 1986 roku.

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Kolejny wypadek na obwodnicy Mielec

Wiadomości Mielec

Laureat konkursu powiatowego Elektro -Tech

Wiadomości Mielec

Mielczanie na finale Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa