W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
fratelli
Paliwa Mielec
Image default
Imprezy masowe i koncerty

Zaduszki jazzowe

Już za kilkanaście dni odbędzie się w Mielcu koncert ,,Zaduszki jazzowe”. 2 listopada, o godz. 18 w sali widowiskowej Domu Kultury SCK zagrają trzy zespoły: NSI QUARTET, Big Mielec Band i Jelly Beans.

Zaduszki Jazzowe to cykl koncertów jazzowych, organizowany w wielu miastach w okresie zadusznym. Tradycja tych koncertów sięga lat 50. XX wieku. Początkowo ,,Zaduszki jazzowe” odbywały się w Krakowie, do którego zjeżdżali muzycy z całej Polski. Potem koncerty zaczęto organizować także w innych miastach w Polsce, a nawet w ośrodkach polonijnych.


Mielecki koncert wpisuje się więc w długą i wspaniała tradycję.
W koncercie wezmą udział: młody, choć już utytułowany i znany w środowisku jazzowym w Polsce NSI Quartet, Big Mielec Band oraz Jelly Beans.
* * *
Big Mielec Band to marka uznana w Mielcu. Koncertuje od 2001 roku i wywodzi się z Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Zespół od 1996 r. prowadzi Waldemar Ozga, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Rzeszowie (klasa klarnetu) oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej (wychowanie muzyczne). Pod jego kierunkiem 20-osobowy Big Mielec Band doskonali warsztat wykonawczy i poszerza repertuar, głównie o standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej. W skład zespołu wchodzą absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Mielcu oraz studenci i absolwenci Akademii Muzycznych. Zespół koncertuje w Polsce i poza granicami kraju. Spośród najważniejszych imprez z udziałem orkiestry wymienić należy: Dni Miasta Douche Les Mines w Mielcu, AIR SHOW – Mielec 97, coroczne Dni Mielca, „Juwenilia” – Mieleckie Dni Młodości, Festyn Misyjny „MIVA 2000”, „Lato z radiem”, Oktoberfest w Niemczech, Eurorkiestra w Moskwie oraz uroczystości milenijne w Tiszafoldvar na Węgrzech.

* * *
Jelly Beans – zespół istnieje dopiero 3 miesiące. Powstał w lipcu 2017 roku. W skład zespołu wchodzą czterej młodzi mieleccy muzycy: Krzysztof Mysona, Mateusz Ozga, Michał Tulik Olivier Monticolo, Jasiek Szynal. Mimo że zespół działa tak krótko, zdążył już kilkakrotnie wystąpić na mieleckich scenach. Ma też na swoim koncie sukcesy, z których największym jest zwycięstwo w Przeglądzie Zespołów w ramach V Zderzenia Muzycznego oraz udział w koncercie finałowym owego wydarzenia. Zespół czerpie inspiracje z wielu gatunków muzycznych, w tym głównie z szeroko pojętego jazzu.

* * *
NSI Quartet to kwartet założony w 2012 r. przez młodych, utytułowanych muzyków, którzy grają jazz akustyczny. Krytycy cenią zespół za oryginalność kompozycji, świetne brzmienie i dojrzałość. Ich kompozycje łączą tradycję i nowoczesność.
Zespół powstał z inicjatywy trębacza Cypriana Baszyńskiego oraz saksofonisty Bartka Prucnala – muzyka rodem z Dębicy. Swoją debiutancką płytą Introducing N S I Quartet mocno zaistniał na polskiej scenie jazzowej, czego najlepszym dowodem były zdobyte tą płytą wyróżnienia: „Debiut Roku” wg portalu jazzarium.pl oraz polish-jazz.blogspot.com.
Ich muzykę pozytywnie wypowiadały się gwiazdy światowego formatu takie jak Kenny Garret, Walter Smith III, John Betch, Darek Oleszkiewicz czy Piotr Wojtasik. Zespół został również doceniony na międzynarodowych konkursach jazzowych. Wygrał: 36 Jazz Juniors (2012), V Azoty Tarnów International Jazz Contest (2012), 39 Klucz Do Kariery w ramach Gorzów Jazz Celebrations (2013), oraz 50 Jubileuszową Edycję Konkursu Na Indywidualność Jazzową „Jazz Nad Odrą” (2014). Kwartet wystąpił również na znaczących festiwalach m.in. Bielska Zadymka Jazzowa 2013, Młyn Jazz Festiwal 2013, 6th Grupa Azoty Jazz Contest Tarnów 2013, Jazz Juniors 2013, Gorzów Jazz Celebrations 2014, Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami 2014, Hanza Jazz Festiwal 2014, Starzy i Młodzi czyli Jazz w Krakowie 2015, Letni Festiwal Jazzowy w Krakowie 2015, Festiwal Strefa Ciszy 2015, Festiwal Jazz w Ruinach 2015, Festiwal JAZZtochowa 2015, Jazz Nad Odrą 2015 (zespół został zaproszony do wspólnego koncertu przez Leszka Możdżera).
Jednym ze współzałożycieli NSI Quartet jest mielczanin, Bartłomiej Prucnal, a wszyscy czterej muzycy to profesjonaliści, absolwenci Akademii Muzycznych.
W skład zespołu wchodzą: Cyprian Baszyński – trąbka, Bartek Prucnal – saksofon, Max Mucha – kontrabas i Dawid Fortuna – perkusja.

Bartłomiej Prucnal – saksofony
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale Jazzu i Muzyki Współczesnej. Uczestnik i laureat wielu festiwali w Polsce i za granicą. Współzałożyciel formacji N S I i kompozytor wielu jej utworów. W 2012 roku wraz zespołem zdobył I miejsce i Grand Prix na 5th Azoty Tarnów International Jazz Contest (gdzie oceniał go m.in. Kenny Garrett), a także – I miejsce i Grand Prix- na konkursie Jazz Juniors. Współpracował z wieloma cenionymi zespołami i muzykami, m.in. Leszkiem Żądło, Wojciechem Groborzem, Zbigniewem Namysłowskim/ Big Band, Jarkiem Śmietaną, Michałem Urbaniakiem

Cyprian Baszyński – trąbka
Trębacz, kompozytor. Absolwent wydziału Jazzu i Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej w Krakowie. Współzałożyciel zespołu N S I z którym w 2012 roku zdobył I nagrodę oraz Grand Prix na V Azoty International Jazz Contest oraz Grand Prix na 36 edycji festiwalu „Jazz Juniors”. Zwycięzca VIII Spotkań Muzyków Jazzowych w Dalachowie wraz z zespołem Often Hide.
Współpracował również z teatrami m.in. S.I. Witkiewicza w Zakopanem, J. Słowackiego w Krakowie, A. Mickiewicza w Częstochowie. Grał min. z takimi muzykami jak: Marcin Pospieszalski, Piotr Baron, Frank Parker, Joachim Mencel, Wojciech Groborz, Jan Pilch, Maciej Adamczak, Marcin Ślusarczyk, Big Band Zbigniewa Namysłowskiego.
Dawid Fortuna – perkusja
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale muzyki klasycznej oraz jazzowej. Jego dotychczasowe osiągnięcia to udział w konkursach m. in. na Krokus Jazz Festiwal, Bielskiej Zadymce Jazzowej, Jazz nad Odrą (wyróżnienie – 2008), zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors 2011 z zespołem PeGaPoFo, udział w festiwalach w Polsce i zagranicą oraz przede wszystkim występy ze znakomitymi polskimi jazzmanami.
Mimo młodego wieku od niedawna jest członkiem kwintetu Zbigniewa Namysłowskiego oraz zespołu New Bone. Był także członkiem kwartetu Zbigniewa Wegehaupta. Wraz z kolegami – Henrykiem Gradusem i Kubą Płużkiem współtworzą obiecującą formację – TTS Trio. Miał okazje występować m.in. z Januszem Muniakiem, Tomaszem Stańko, Leszkiem Możdżerem, Adamem Pierończykiem, Joachimem Menclem, Wojciechem Groborzem, Dominikiem Wanią, Sebastianem Bernatowiczem, Wojciechem Karolakiem, Agą Zaryan, Pawłem Kaczmarczykiem, Jerzym Małkiem.
Maksymilian Mucha – kontrabas
Kontrabasista urodzony w Częstochowie, absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach obecnie mieszkający w Berlinie. Aktywny na polskiej i europejskiej scenie muzycznej.
Współpracował bądź współpracuje z takimi muzykami, jak: Dominik Wania, Adam Pierończyk, Mateusz Pospieszalski, Maciej Obara, Kuba Płużek, Elias Stemeseder, Max Andrzejewski. Występował na wielu europejskich festiwalach, m.in. Jazzfest Berlin, Moers Festival, Warsaw Summer Jazz Days. Laureat wielu nagród na europejskich festiwalach, takich jak: Jazz Hoileaart w Belgii, Getxo Jazz w Hiszpanii czy Jazz Juniors.

 

 

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Stal nadal nie pokonana. Zagłębie Lubin – FKS Stal Mielec 0 : 0 [VIDEO]

Wiadomości Mielec

Przeboje Zbigniewa Wodeckiego zagrał Baron Quintet [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Mielecka Strefa Kobiet w Miejskiej Bibliotece Publicznej [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa