W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Zakończenie projektu PO WER

Zespół Szkół Technicznych w Mielcu  – zakończenie projektu „Możesz więcej! – praktyczna nauka zawodu w kraju sąsiada”

W ZST zakończyła się realizacja projektu pt. „Możesz więcej! – praktyczna nauka zawodu w kraju sąsiada”. Był to projekt 2-letni: rozpoczął się 1 września 2016 i trwał do 30 czerwca 2018. Na jego realizację szkoła otrzymała 395 579,63 zł (odpowiednik kwoty 93 394,00 €) i były to środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”.

W ramach tego projektu na praktyki do Niemiec wyjechały dwie 20-osobowe grupy uczniów kształcących się w zawodach: technik pojazdów samochodowych, technik mechanik oraz technik informatyk. – opowiada dyrektor ZST Mariusz Wojciechowski. – Udział w zagranicznym wyjeździe był dla uczniów darmowy – otrzymane wsparcie pozwoliło zarówno na wypłacenie uczniom kieszonkowego, jak i sfinansowanie organizacji całego pobytu uczniów za granicą czy też solidnego przygotowania się do niego. – zauważa wicedyrektor ZST Bogdan Tomecki. – Aby podołać temu wyzwaniu młodzież przeszła specjalny cykl przygotowań. Nauczycielka języka niemieckiego Agnieszka Żelasko przeprowadziła 30-godzinny kurs języka niemieckiego zawodowego oraz zajęcia nt. kultury krajów niemieckojęzycznych. Odbyły się także warsztaty pt. „Kompetencje społeczne”, które poprowadziła szkolna psycholog Joanna Szatkowska. – wspomina nauczycielka języka niemieckiego i koordynatorka projektu Marzena Kasprzyk.

Uczniowie ZST uważają pobyt w Niemczech za bardzo udany. Podkreślają, że była to doskonała okazja do pogłębienia wiedzy i umiejętności zawodowych oraz praktycznego sprawdzenia stopnia opanowania języka niemieckiego i angielskiego. Pobyt na stażu przyczynił się także do ich rozwoju osobistego. – Nastąpił wzrost samodzielności, odpowiedzialności i otwartości. Wzrosła wiara w siebie i własne możliwości oraz chęć dalszego rozwoju osobistego – podkreśla koordynatorka Marzena Kasprzyk. – Zapał do pracy, zaangażowanie oraz chęć uczenia się nowych rzeczy, a także umiejętność pracy w grupie – takie cechy podkreślali u uczniów ZST przedstawiciele niemieckiego partnera szkoły. Potwierdzeniem tego są oceny celujące wystawione uczniom za miesięczna praktykę.

Dyrektor ZST Mariusz Wojciechowski również nie kryje zadowolenia – Jest to rzecz bardzo rozwojowa, a przede wszystkim promocja szkoły. Jest to uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej ZST. Nie wszyscy wysyłają uczniów na praktyki zagraniczne. My robimy to już od lat i doskonale się to sprawdza.

W trakcie realizacji projektu szkoła wzbogaciła się o nowoczesny sprzęt, który posłuży do utrwalania i pogłębiania zdobytej za granicą wiedzy – zwraca uwagę wicedyrektor ZST Bogdan Tomecki – Ze środków projektu zakupiono 2 monitory interaktywne z mobilnymi stojakami, laptop oraz projektor z zestawem nagłaśniającym.

Klasa 3DC (technik pojazdów samochodowych) pracowała w warsztacie samochodowym. Uczniowie klasy 3AI i 3BI (technik informatyk) zajmowali się m.in.: projektowaniem i tworzeniem stron internetowych i sieci, instalacją nowych systemów operacyjnych czy projektowaniem i wykonywaniem sieci typu „inteligentny dom”. Jednak pobyt na praktykach to nie tylko praca. – zauważa koordynatorka projektu – Stażystom zorganizowano 3 wycieczki: do Lipska, Drezna i Berlina. W Lipsku widzieli m.in.: kościół św. Tomasza z grobem Johanna Sebastiana Bacha czy pomnik Bitwy Narodów. Z najwyższego budynku miasta, wieżowca Panorama Tower, podziwiali zapierający dech widok Lipska. Dodatkowo odwiedzili fabrykę samochodów BMW, gdzie mieli możliwość obserwacji procesu produkcji na poszczególnych liniach produkcyjnych.

W Dreźnie uczniowie ZST zwiedzali m.in.: zespół pałacowy Zwinger, katedry Św. Trójcy i Marii Panny, operę Sempera, Alter Markt i Neumarkt. Mieli okazję także być w Gläserne Manufaktur, czyli w fabryce firmy Volkswagen. To jeszcze nie wszystko – zauważa Marzena Kasprzyk – Nasi uczniowie spędzili 2 dni w Berlinie. Wrażenia z tej wyprawy najlepiej oddają słowa Maćka, jednego z jej uczestników:

„Najpierw poszliśmy zobaczyć Reichstag i inne historyczne budynki rządowe. Obejrzeliśmy Bramę Brandenburską i przeszliśmy między betonowymi płytami Pomnika Holocaustu. Następnie odwiedziliśmy salon Mercedes Benz (…). Ostatnią atrakcją dnia było Niemieckie Muzeum Techniki, w którym przeprowadziliśmy kilka interesujących eksperymentów. Następny dzień nie był tak intensywny jak pierwszy, ale był równie ciekawy. Widzieliśmy Wieżę Telewizyjną i Alexanderplatz. Odwiedziliśmy Museum Island i udaliśmy się oglądnąć popiersie Nefretete. Następnie przenieśliśmy się na Gendarmenmarkt, który jest pięknym placem z wieloma starymi budynkami. Przeszliśmy również przez Bebelplatz. Po zwiedzaniu zjedliśmy kolację (…) i złapaliśmy pociąg do Lipska. Kiedy zobaczyliśmy budynki Berlina znikające w oddali za oknami pociągu, wszyscy żałowaliśmy, że to już koniec.”

Opiekę nad grupami uczniów przebywającymi w Niemczech sprawowali nauczyciele ZST: Małgorzata Buś, Marzena Kasprzyk, Anna Olechowska, Magdalena Sroczyńska-Kieszek i Dariusz Dudzik

M. Kasprzyk

 

DCIM/100MEDIA/DJI_0041.JPG
e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Przez 9 lat był na wszystkich lekcjach w szkole

Wiadomości Mielec

Mielecka ortopedia poszerza ofertę [VIDEO]

Wiadomości Mielec

Jechał motocyklem pod prąd. Miał ponad 2 promile

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa