W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Zalipie malowana wieś, dom i zagroda Felicji Curyłowej [FOTO]

Dzięki wsparciu finansowemu z Urzędu Miasta w Mielcu członkowie Klubu Środowisk Twórczych TMZM 11.05.2019 roku wyjechali na plener i warsztaty do Zalipia. Położone na Powiślu Dąbrowskim Zalipie uzyskało sławę jako malowana wieś i za sprawą utalentowanej zalipiańskiej malarki Felicji Curyłowej centrum ludowego malarstwa. Promowała ona Zalipie w kraju i za granicą, dobierała także chaty do konkursów. 

Najpierw zajechaliśmy do Domu Malarek. To dom kultury, w którym prezentowana jest ekspozycja z pracami zalipiańskich artystów oraz fotograficzna wystawa z odbywającego się co roku konkursu malowanych chat. Budynek w środku i na zewnątrz jest bogato zdobiony motywami kwiatowymi. W jego otoczeniu znajdują się inne zdobione obiekty – altanka, stoły z ławami, studnia, ule, jest też coś w rodzaju zegara na ziemi.

W sali występowej odbyliśmy dwugodzinne warsztaty malarskie. Najpierw farbkami akrylowymi malowaliśmy gotowe wzory kwiatów, a następnie już samodzielnie ozdabialiśmy motywami deseczki kuchenne, które otrzymaliśmy na pamiątki.

Po obiedzie i deserze wyjechaliśmy na zwiedzanie domu i zagrody Felicji Curyłowej.
Dom i zagrodę Felicji Curyłowej po jej śmierci (1974) zakupiła Cepelia, która w 1978 r. przekazała budynki Muzeum Okręgowemu w Tarnowie. Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu jest obecnie filią tarnowskiego muzeum. Obejmuje ona dom Felicji, stajnię, stodołę oraz przeniesioną obok malowaną chałupę z klepiskiem.

Wnętrze domu Felicji składające się z dwóch izb oraz sieni zawiera już mnóstwo zdobień. Imponująco wygląda malowany piec a w oknach wiszą papierowe wycinanki-firanki. Kwieciste malowidła od czasu śmierci malarki były już odnawiane a papierowe firanki wykonała wnuczka Curyłowej. Oryginalne nie przetrwały próby czasu. Uwagę wszystkich zwraca stojąca w pobliżu okna rózga weselna. Wykonana z bibuły przypomina bardziej drzewko-kulę niż rózgę. Na ścianach wiszą obrazy, w tym wykonane z łusek szyszek. W chacie zgromadzone są również oryginalne meble i sprzęty domowe używane przez artystkę. 

Ponieważ pogoda dopisała uczestnicy pleneru mieli czas na spacery po wsi, zakup pamiątek i robienie zdjęć.
Zalipie to unikalny na skalę Polski przykład sztuki ludowej, która przetrwała próbę czasu i jest kontynuowana przez kolejne pokolenia mieszkańców. Dziękujemy wiceprezes KŚT Agnieszce Małek za świetną organizację wyjazdu.

Teresa Elżbieta Pyzik
Zdjęcia: Ryszard Niedzielski

link do galerii: https://wicherski1.blogspot.com/2019/05/warsztaty-klubu-srodowisk-tworczych.html#more


e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Most do remontu w Dulczy Wielkiej

Wiadomości Mielec

Dofinansowanie rozwoju zrównoważonego i ekologicznego systemu transportu publicznego

Wiadomości Mielec

Głosowanie będzie w SP 3 (nowa hala sportowa szkoły) a nie w MPGK

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa