W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje Materiały video Przestępstwa, skandale, afery Wywiady

Zamieszanie wokół szpitala w Mielcu. Dyrektor rezygnuje ze stanowiska [FOTO, VIDEO]

Do niespodziewanego wydarzenia doszło dziś podczas sesji Rady Powiatu w trakcie głosowania nad programem naprawczym szpitala w Mielcu.

Dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Edmunda Biernackiego Jarosław Kolendo obwieścił rezygnację ze swojego stanowiska. Mimo przegłosowania programu z 12 głosami radnych za przyjęciem i 10 głosami opozycji PIS przeciw.

Szanowni Państwo 

Na poniedziałkowej sesji Rady Powiatu przyjęty został przez radnych plan naprawczy.  To jedyna droga. Zapewne długa i wymagająca wielu niełatwych decyzji, ale realna przy konsekwencji we wdrażaniu zapisów planu. Szpital Specjalistyczny w Mielcu od lat jest w trudnej sytuacji, którą pogłębiły obecne kłopoty gospodarcze w kraju.  Plan naprawczy, który został oparty na krajowym i wojewódzkim planie transformacji, analizie oddziałów szpitalnych jak i prognozach ekonomicznych z pewnością ją poprawi. 

Do realizacji planu, oprócz determinacji i konsekwencji, jest jednak potrzebne pełne poparcie organu założycielskiego i wszystkich radnych powiatu niezależnie od opcji politycznej. Zdrowie nie ma barwy politycznej, jak to zauważył kiedyś jeden z radnych. Dlatego aby plan się udał, musi być popierany zarówno przez rządzącą koalicję jak i opozycję, bo zakłada szereg zmian zaplanowanych na kilka lat. Lat, w których czekają nas kolejne kampanie wyborcze i wybory, być może także zmiana w układzie sił koalicji i opozycji. Ale te zmiany nie mogą mieć wpływu na działalność szpitala, a niestety tak dzieje się dziś. 

Interesy polityczne, chęć zdobycia rozgłosu, ataki medialne – te działania towarzyszą Szpitalowi Specjalistycznemu w Mielcu od długiego już czasu. 

Na dzisiejszej sesji Radu Powiatu jako obecny dyrektor szpitala odniosłem się do aktualnej sytuacji oraz tego co działo się w minionych miesiącach. 

Mam bowiem poczucie, że zamiast pracować na rzecz poprawy sytuacji szpitala, od pierwszego dnia, w którym powierzono mi tę misję, muszę więcej czasu poświęcać na tłumaczenie się z podjętych i niepodjętych działań, z decyzji personalnych, z doniesień medialnych. Z perspektywy tych doświadczeń wysnuwam więc wniosek, że w kolejnych miesiącach zamiast wdrażać plan naprawczy będę odpierał kolejne ataki, które nie mają nic wspólnego z działaniami na rzecz dobra szpitala i jego pracowników, a przede wszystkim pacjentów. 

Dlatego poinformowałem Pana Starostę oraz Radnych Powiatu, iż złożę oficjalną rezygnację z zajmowanego stanowiska. Straciłem bowiem nadzieję, że będę mógł przeprowadzić szpital przez cały proces planu naprawczego, mając poczucie, że jestem obdarzony zaufaniem jako dyrektor i jako lekarz. 

Bardzo żałuję, że tak się dzieje, bo przez rok mój zespół udowodnił, z pomocą kilku życzliwych osób jak Pan Poseł Fryderyk Kapinos, Pan Europoseł Tomasz Poręba, że można mimo trudności otrzymać dotację na sprzęt, pozyskać specjalistów, uruchomić nowe poradnie i zabiegi. 

Bardzo żałuję, że na sesjach Rady Powiatu nie mówi się z takim samym entuzjazmem i emocjami o: 

– akcjach profilaktycznych takich jak: bezpłatne badanie USG piersi, bezpłatne badania krwi, pomiar ciśnienia, obliczanie BMI, badanie wad postawy – w Szpitalu w Mielcu przebadano 130 dzieci; badaniach w kierunku raka prostaty i raka szyjki macicy, profilaktyce przeciwudarowej

– o otwarciach poradni: onkologicznej i kardiologii dziecięcej, a wkrótce mam nadzieję chirurgii ogólnej i proktologii, reaktywacji oddziału medycyny paliatywnej

– pozyskaniu rzadkich specjalistów w dziedzinie radioterapii onkologicznej, chirurgii i proktologii, neurologii, radiologii, lekarzy na SOR

– o uzyskaniu dotacji na zestaw lamp do TK, sprzętów do centralnej sterylizacji, ramienia C do chirurgii naczyniowej, nowoczesnych endoskopów, aparatów do dializoterapii, sprzętu na SOR i Modułowej Pracowni TK.  Wkrótce będziemy mieć aparaty USG dla neurologii i badania echa dla noworodków

– wprowadzeniu wielu procedur na oddziałach, które poprawiają ich działanie i są korzystne dla pacjentów

– remontach oddziałów, przebudowie kolejnych, przede wszystkim Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

– współpracy komercyjnej z podmiotami, które płacą nam za usługi

– o tym, że mimo bardzo trudnej sytuacji finansowej utrzymaliśmy świadczone usługi na możliwie najwyższym poziomie 

 – o stabilizowaniu sytuacji finansowej, zapewniającym funkcjonowania szpitala bez zakłóceń

– o wynegocjowaniu korzystnych warunków kredytowych, przy jednoznacznym braku zdolności kredytowej

 – czy uzyskaniu 1% z NFZ za akredytację, której nie było od dwóch lat.

Żałuje bardzo, że o tym nie chcą Radni Powiatu rozmawiać i nie zastanawiamy się wspólnie jak osiągnąć postawione cele. 

Poprosiłem również podczas dzisiejszej sesji, aby radni wybrali na kolejnego dyrektora kandydata, którego wszyscy będą popierać. Inaczej nigdy nie uda się poprawić sytuacji ekonomicznej i organizacyjnej szpitala, który pod względem merytorycznym czy medycznym jest świetnym, wyróżniającym się w regionie i docenianym przez pacjentów. Potrzebuje tylko procesów naprawczych swoich finansów i organizacji, a to wymaga konsekwencji i determinacji w działaniach na długie lata. Determinacji nie tylko zarządzających Szpitalem Specjalistycznym w Mielcu, ale i Rady Powiatu. 

Nowy dyrektor, powinien otrzymać także wsparcie ekonomiczne, bo nawet najlepszy plan zacznie działać po pewnym czasie, być może nawet po kilku latach. Tymczasem szpital nie ma teraz płynności finansowej, co jest konsekwencją generowanych rokrocznie strat finansowych w poprzednich latach. 

Nowy dyrektor musi również dostać wsparcie w działaniach; bez tego nic nie zrobi, bo jest opór dużej części pracowników, którzy nie chcą zmiany.  

Dlatego właśnie złożę rezygnację.  Wolę wrócić do wykonywania zawodu lekarza, bo w tym samym czasie, który dziś muszę przeznaczyć na nieraz jałowe spory, będę mógł komuś pomóc, a być może nawet uratować czyjeś życie. 

Jednocześnie na prośbę moich Zastępców ds. Ekonomicznych i Administracyjno-Eksploatacyjnych informuję, że moi Zastępcy planują pełnić swoje obowiązki do czasu mojego odejścia.

Nie chcę, aby nasza decyzja została odebrana jako zejście z posterunku. Biorę na siebie odpowiedzialność zarządzania placówką do momentu powołania nowego dyrektora, tak aby zachować ciągłość zarządczą, wprowadzanie planu naprawczego, a przede wszystkim bezpieczeństwo dla pacjentów, bo dyrektorem się bywa, a lekarzem jest się na całe życie. 

Jarosław Kolendo

Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Mielcu

Informacja Starostwa Powiatowego w Mielcu

Obrady XVI sesji Rady Powiatu Mieleckiego zdominowała tematyka związana z kondycją finansowa mieleckiego Szpitala Specjalistycznego im. E. Biernackiego.

Po blisko czterogodzinnej dyskusji Radni przyjęli zaproponowany przez dyrekcję szpitala Plan naprawczy. Za jego przyjęciem głosowało 12 radnych, 10 było przeciw.

Nieoczekiwanie, już po przyjęciu planu naprawczego swoją rezygnację ze stanowiska zapowiedział dyrektor szpitala Jarosław Kolendo.

Zarząd Powiatu Mieleckiego zapowiedział zwołanie w tej kwestii konferencji prasowej na dzień 22 listopada.

W trakcie sesji Starosta Powiatu Mieleckiego – Stanisław Lonczak zaproponował w imieniu Zarządu wstępną treść dokumentu – apelu do decydentów politycznych mających na finansowanie ochrony zdrowia w Polsce. To robocza wersja dokumentu, który miałby być procedowany na kolejnej sesji Rady Powiatu.

Poniżej publikujemy zaproponowana treść apelu:

Apel w sprawie wsparcia szpitala w Mielcu

              Rada Powiatu Mieleckiego zwraca uwagę na  pogarszającą się od kilku lat sytuację finansową Szpitala Specjalistycznego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu  a także innych polskich szpitali, co szczególnie uwidacznia się w 2022 roku.   Wzrost kosztów energii, mediów, wysoka inflacja, spowodowała znaczny wzrost kosztów zakupu środków medycznych niezbędnych do świadczenia usług opieki medycznej przez mielecki szpital.

Duża jest presja na wzrost wynagrodzeń personelu  szpitala, co skutkować będzie w przyszłości dalszym wzrostem kosztów funkcjonowania szpitala. 

Działania w zakresie optymalizacji kosztów i przychodów, plan naprawczy na lata 2023 – 2025, zmniejszają  stratę finansową mieleckiego szpitala, ale nie na tyle, żeby malało zadłużenie szpitala. 

Największy wpływ na finanse szpitala mają przychody szpitala za usługi medyczne, których poziom nie pokrywa całości kosztów usług medycznych. Wycena jednostkowa usług medycznych proponowana przez  Narodowy Fundusz Zdrowia jest za mała w porównaniu do znacznego wzrostu kosztów w 2022 roku.

Utrzymujące się dłużej zjawisko braku finansowania w pełnym zakresie kosztów usług medycznych przez NFZ może doprowadzić do straty finansowej na poziomie, który spowoduje niebezpieczną dla mieszkańców konieczność wstrzymania bądź ograniczania  zakresu usług medycznych.

Mając na uwadze powyższe , zwracamy się z pilnym apelem do wszystkim mających wpływ na finansowanie ochrony zdrowia w Polsce o;

  1. Zwiększenie wyceny procedur medycznych dla szpitali.
  2. Wdrożenie  mechanizmu oddłużania szpitali.
  3. Przeznaczenie środków finansowych na: doposażenie szpitali w nowoczesny sprzęt,  inwestycje i remonty szpitali podnoszące standardy opieki i obniżające koszty bieżącego funkcjonowania.

                                                                                                            Radni Rady 

                                                                                                          Powiatu Mieleckiego

YouTube player
e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa