W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Zamkną Kronospan?

Marszałek województwa wnioskuje o wstrzymanie działalności firmy. Wspiera go w tym prezydent miasta.

Jest przełom w sprawie Kronospanu. Kontrola tego zakładu, którą wykonał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, wykazała przekroczenie dopuszczalnych norm emisji pyłów: dwutlenku azotu, dwutlenku siarki i tlenku węgla. Na tej podstawie marszałek województwa, Władysław Ortyl, złóżył wniosek o wstrzymanie działalności firmy. Poparł go w tym pełniący obowiązki prezydenta Mielca, Fryderyk Kapinos.

Informację o przekroczeniach dopuszczalnych norm emisji pyłów z emitora Kronospanu marszałek Władysław Ortyl ujawnił na ostatniej sesji Rady Miasta w Mielcu. Na tej podstawie przedstawił też swój wniosek o zatrzymaniu działalności Kronospanu.

„Mamy stwierdzenie przekroczeń”
– W dniu 9 marca Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska stwierdził, że zostały przekroczone wskaźniki dwutlenku siarki, dwutlenku azotu i tlenku węgla w porównaniu do wartości, które zostały określone w zintegrowanym pozwoleniu, które Kronospan od nas uzyskał – oświadczył marszałek. – Do tej pory zakład ten kontrolowało wiele instytucji, ale żadna z nich takiego przekroczenia nie stwierdziła. Teraz sytuacja się zmienia.

– Mamy więc stwierdzenie przekroczeń. W związku z tym wystosowałem pismo do dyrekcji WIOŚ, aby wstrzymać użytkowanie instalacji przez firmę Kronospan. Podpisałem również decyzję o wszczęciu postępowania o cofnięciu zintegrowanego pozwolenia dla tego zakładu. Nie mogę jednak zamknąć firmy, bo zabrania mi tego prawo. Gdybym tak zrobił, naraziłbym budżet województwa na ogromne straty, a tego zrobić nie mogę – dodał Władysław Ortyl.

„Wreszcie coś zaczyna się dziać”
Marszałka poparł p.o. prezydenta Mielca, Fryderyk Kapinos. Zapowiedział, że także złoży do WIOŚ wniosek o zatrzymanie działalności Kronospanu. Oto fragmenty tego pisma:

„W związku z uzyskaniem informacji o stwierdzeniu przekroczenia dopuszczalnych ilości dwutlenku azotu dwutlenku siarki i tlenku węgla na emitorze S101 w Kronospan Mielec wnoszę o wszczęcie z urzędu postępowania w sprawie wstrzymania użytkowania instalacji: do produkcji płyt drewnopochodnych oraz płyt wiórowych, do spalania paliw, do wytwarzania organicznych substancji chemicznych. Wstrzymanie tych instalacji jest szczególnie istotne z punktu widzenia ochrony życia i zdrowia mieszkańców miasta.”

– Po tych wystąpieniach widać, że sytuacja dynamicznie przyspieszyła – komentował Marian Kokoszka, przewodniczący Rady Miasta. – Ja się z tego bardzo cieszę, myślę, że mieszkańcy czekali na to od dawna. Wreszcie coś zaczyna się dziać w tym temacie.

Co na to Kronospan?
Przedstawicieli firmy nie było na sesji Rady Miasta. W oświadczeniu Kronospan nie kryje zaskoczenia wynikami kontroli WIOŚ. Zapewnia, że w tym samym czasie były wykonywane badania przez niezależne laboratorium, które nie wykazały przekroczeń.

Co dalej? Wniosek marszałka ma być rozpatrzony 26 marca br. na rozprawie administracyjnej w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Tarnobrzegu. Dzień wcześniej w Mielcu ma się odbyć wielki protest mieszkańców przeciwko Kronospanowi.

Paweł Galek

Artykuł ukazał się także w gazecie Super Nowości 

 

 

Zobacz też...